E premte, 22.09.2023, 09:28 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Xhihadi i kosovarëve në Siri (Video)

E enjte, 07.11.2013, 07:57 PM


Prishtinë, Kaçanik, 5 nëntor – Lavdrimi, Mentori, Boletini, Fatoni, Bashkimi, Rafeti, Bujari, Jetoni, Osmani, Hamza përbëjnë një skuadër luftëtarësh shqiptarë në Siri. Ata janë dhjetë nga 150 kosovarët që kanë lënë gjithçka në Kosovë për të luftuar kundër regjimit të diktatorit Bashar al-Assad. Kosovarët atje tashmë janë pozicionuar se në krah të kujt të luftojnë. Jo në anën e opozitës, por me organizatën al-Nusra Front, një degë e Al Kaidës që udhëhiqet nga, Abu Mohammad al-Jawlan.

“Koha Ditore” ka bërë një hulumtim për shkuarjen e kosovarëve në Siri. Ka mësuar identitetin e shumicës prej tyre, mënyrën e rekrutimit, organizata që besohet se merret me këtë, si dhe rrugët e shkuarjes. Gazeta ka kontaktuar me të kthyer nga Siria dhe familjarë të tyre, të cilët nuk kanë pranuar të flasin shumë për luftën në Siri. Xhihad po e konsiderojnë atë luftë. Për të tillë ka bërë thirrje njëri prej tyre.

Lavdrim Muhaxheri, 24 vjeç, nga Kaçaniku, është njëri prej luftëtarëve të parë kosovarë që u është bashkuar aradheve të luftëtarëve të Sirisë. Lavdrimi ka shkuar së bashku me Naman Demollin. Demolli është “shehiti” i parë siç cilësohet nga përkrahës të tij.

Në tetor në kanalin Youtube është publikuar një video e një kosovari që bën thirrje për xhihad. “Koha Ditore” ka zbuluar se ai është Lavdrim Muhaxheri nga Kaçaniku.  24-vjeçari që po lufton në Siri, përmes një videoje të postuar në Youtube, u ka bërë thirrje shqiptarëve myslimanë që t'i bashkohen “luftës së shenjtë, Xhihadit”. Kësaj thirrjeje i janë përgjigjur disa kosovarë.

“Ju nuk e dini vëllezër se çfarë krenarie është të jesh në tokën e shenjtë të Xhihadit”, thotë ai. “Mos rrini asnjë minutë në shtëpitë tuaja, por ejani këtu”.

Në Kosovë, Policia e njeh mirë Lavdrimin. I ka përcjellë veprimet e tij, por nuk ka mundur të bëjë asgjë më shumë pos vëzhgimit të lëvizjeve, kontakteve dhe veprimeve. Asnjë prej veprimeve të tij në Kosovë nuk kanë bazë për hetim penal. Ligjet në fuqi nuk sanksionojnë përfshirjen e shtetasve kosovarë në konflikte jashtë vendit.

 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora