E shtune, 13.07.2024, 08:38 PM (GMT+1)

Kulturë

Pal Neçaj: Mendja

E shtune, 07.09.2013, 10:02 AM


MENDJA

 

Nga Pal Neçaj, NY, USA

 

 

Mendja o njeri , të ndriçon rrugen e jetes,

te dallon nga çdo gje tjeter qe frymon

ajo të çon drejt objektives, të vertetes,

mendja shpirterisht të pasuron, të forcon,

te mbron, të gezon, të ben të mire, të nderuar,   

por edhe të merzit, të varferon, të ndeshkon.

 

 

Mendja, krijon, programon, zbaton

te ngre ne planete, ne dashuri dhe qejfe,

a më... të tradheton, të mbylle, urren, deformon,  

te zhyt ne krim, mashtrim, fundosje,  nendete.

Mendja të bashkon me të tjeret, ne debat shoqerore,                            

gjetjen e vetvetes, të dobishmes, punes,

ecjen perpara, per të miren tende.

te miren e njerzimit, larg shtypjes, luftes

por ... të con ne zenje, konflikte, krime, terrore.

 

Poshte !

mendja intrige, luftenxitese, vrastare,

e të pafajshme, grave, pleqve a femijve,          

iredentiste, pushtues, fyese,gjakatare,           

 raciste, bllokuese, dhunuese e lirive!!

 

Mendja si oqeani, kurre nuk mbushet,

gjithnje kthjellohet, pasurohet zhvillohet,

0 mjere ai njeri, si kallinj' pa buke, nxjerre koken,                  

mbi të tjeret, vetja i duket plot zgjuarsi,

mendja e tij eshte "tejngopur"

" s' ka vend qe të tjera të të fusin"!!

 

 

Mendja gjen shoke e miqe,

 

je m' i forte, trim, me vendosmeri qendron,

 

Por...te ndare, te vecon, te streson, te shkaterron,

 

mendja te erreson, te verbon si njeri

 

Dhe pse ke sy!

Mendja të rrite, vleresohesh e cmohesh nga gjithe,                                           

por ... të fut ne oqean, shume thelle të zhyt,

prej saj, jo pak, busullen humbin, jane fike e korite                                   

ajo të ben të njohur dhe larg zani shkon

te nxine, të xhelozon, të mashtron,

te mbyll, behesh grindavec, alkolist.

 

Mendja "ushqehet",

 

duke marre nektarin si bleta,

nga njerzite e medhenj' mendjeholle,

nga femijeria e sate jete jeta,

te flasim, por me shum' të degjojme.

 

Mendja eshte e arte, cilesore, ndricuese e jetes,

te fut ne politike, të ngren lart' ne pushtet,

te jep pozite, të provon ne fushen e dijes, të betejes,              

te ben të famshem, ngrihesh minister e mbret,

por... mendja të kthen kokposhte,

keq e me keq deri ne fund të

humneres!

 

Mendja të ben të ndershem, me moral, të mire, familjar,

disa cthure, behen kurvare, duke mbetur rrugeve si zagar,

jo vetem per familjen, por shoqerine penges, marrezi, barre.

 

 

Mendja ecen me shpejtesi drite,

futen ne thellesi të oqeani,     veshtron, studion universin,

njohjene e gjithesise, dobi vetes, njerezimit,                                       

 ajo trashigon arritjet qe nga ADAMI.

 

Populli yne thote :

-  “ Shko biro me mendje ne koke “

-   “Mendja e shendoshe ne trup të shendoshe “

-  “ Mendja e madhe e zeza e të zote, “

-  “ Eshte deficit ne mend,”

 

-  “ Ruju mendje keqit dhe mendje lehtit”,

 

-   “Mendo disa here të veprosh nje here”,

-  “ Kush s ka mend, ka kembe”,

 

-   “Kur erdhen mendte, humben dhete”,

-   “E ka marre mendja ne qafe...” ej, etj

Thenje kapitale ne kete bote

Lutja e madhe :

 

"  0 Zot na ruaj mendet e kokes"!

 

E une therras ze larte: !

Ta cmoni, ta vleresoni MENDJEN,

ne teori, ne praktike, familje,

ne shoqeri, ushqejeni,

ruajini me shume kujdes!

vepra me e madhe shoqerore,

GJENI,

domosdoshmeri e të qenurit

I mirë NJERI.

 (Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora