E diele, 25.02.2024, 11:00 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Viktor Mërkuri: Projekti “TAP” ...

E marte, 23.07.2013, 07:02 PM


Projekti “TAP”, Gjigandi “Gazprom” dhe mosvartja e Evropes nga Rusia !

Nga Viktor Mërkuri

Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) TAP do të transportojë gazin natyror nga fushat gjigande te Shah Deniz II nga Azerbajxhani, në tregjet Evropiane.

TAP shtrihet në një gjatësi afërsisht 870 km dhe do të lidhet me gazsjellësin Trans-perëndimore (TANAP) pranë kufirit turko-grek në Kipoi, duke u kryqëzuar me Greqisë, Shqipërisë dhe detin Adriatik para se të arijë në brigjet jugore të të Italisë.  Projekti TAP mund të lehtësojnë furnizimin me gaz në disa vende të Evropës Juglindore, duke përfshirë Bullgarinë, Shqipëria, Bosnjen-Hercegovina, Malin e Zi, Kroacin dhe të tjerë. Zbarkimi I TAP-it në Itali,I cili eshtë dhe tregu i tretë më i madh I gazit në Evropë, ofron mundësi të shumta për transportin e mëtejshëm të gazit natyror kaspik në disa nga tregjet më të mëdha europiane si Gjermania, Franca, Britania e Madhe, Zvicra dhe Austria.

Dizenjuar për të zgjeruar kapacitetin nga 10 në 20 MMK në vit, TAP do të shtrihet deri në të ashtuquajturin  Korridorin Jugor të Gazit, duke rritur sigurinë e energjisë së Evropës dhe duke siguruar një burim të ri të gazit. Aksionarët kryesorë të TAP-it janë Axpo e Zvicrës (42.5%), Statoil i Norvegjisë (42.5%) dhe E.ON e Gjermanisë (15%).

 

Gazi që do të prodhohet në kuadër të fazës së dytë të zhvillimit të Azerbajxhanit Shah Deniz në fushën e gazit qe është konsideruar si burimi kryesor për TAP.

TAP ka raportuar se dhënia e lejes con projektin një hap më afër përfundimit, duke specifikuar ndërtimin dhe kërkesat operacionale që ekipi i menaxhimit duhet të përmbushë në mënyrë që të jenë plotësisht në pajtim me legjislacionin mjedisor të Shqipërisë.

Seksioni shqiptar i tubacionit do të fillojë në Bilisht në kufirin grek, dhe do të zgjas 209 km në zonën veriore  të Fierit,dhe ku me vonë do të bashkohet me Adriatikun.Seksioni shqiptar në det të hapur do të jetë 60 km në gjatësi.

Në rastin e zgjedhjes së TAP-it si një gjurmës së tubacionit përfundimtar për të transportuar gazin e Azerbaixhanit në Europë, ndërtimi i naftësjellësit do të fillojë në vitin 2015.Vendimi përfundimtar mbi tubacionin Evropian u vendos në fundin e qershorit 2013. Perfshirja e Shqipëris në këtë projekt pritet të sjellë benefite ekonomike të medha për shtetin si dhe perfshirjën e tij në projektin më të madhe të gazit natyrorë në botë

Presidenti i kompanisë ruse Gazprom, Aleksei Miller, vlerësoi se projekti për ndërtimin e tubacionit të gazit Nabucco është "varrosur" pas zgjedhjes konkurrues të projekyit TAP për të shfrytëzuar fushat e Shah Deniz II në Azerbajxhan emëruar pas konsorciumit.

"Projekti Nabucco nuk ekziston më. (...) Ka qenë i varrosur," tha Miller në një konferencë shtypi pas takimit të aksionarëve të kompanisë. Kreu i kompanisë gjigande ruse publike në sektorin e gazit u konsultua mbi përzgjedhjen e konsorciumit për të sjellur gazin azerbajxhanas në Europë duke anashkaluar territorin rus nëpërmjet tubacionit TAP. Plani për tubacionin që do të kalojë nga Greqia dhe Adriatiku përfundon në Itali dhe konkuron projektin perëndimore  Nabucco, i përkrahur nga Bashkimi Evropian. Të dy projektet kanë për qëllim të reduktojnë varësinë e Evropës nga gazi rus. Gazprom ka filluar nga dhjetori për të ndërtuar tubacionin e Rrjedhës së Jugut për të transportuar gazin në Evropë, i cili do të kalojë nën Detin e Zi.(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora