E hene, 15.04.2024, 04:18 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Integrimi në regjion funksionon

E marte, 23.07.2013, 06:44 PM


Ambasadori Skender Xhakaliu u njoftua se integrimi funksionon mirë në këtë regjion. Kjo në masë të madhe realizohet falë shoqatës “Die Sterne Kosovas” (Yjet e Kosovës)

Ambasadori i Republikës së Kosovës në Gjermani, Skender Xhakaliu, me fetsën e deputetit federal nga partia CDU Peter Weiß ishte mysafir në Endingen dhe në Herbolzjheim për të marrë kontakt me kryebashkiakët dhe ndërmarrjet e këtushme si dhe për të biseduar në lidhje me integrimin, shkuan gazeta “Badische Zeitung”.

Ndalesa në një punëtori për përpunimin e verës në Kaiserstuhl ishte dëshirë e posaçme e Xhakaliut gjatë vizitës së tij në qarkun Emmendingen. 350 mijë kosovarë jetojnë në Gjermani, shumë prej tyre në landin Baden-Württemberg. “Është shumë e rëndësishme që komunat të mbështesin integrimin e bashkatdhetarëve tanë”, ka thënë Xhakaliu, duke falënderuar kryebashkiakun Hans-Joachim Schwarz për vënien në dispozicion të hapësirave për mësimin e gjuhës dhe për nj^ndihmesën e dhënë nga qyteti Endingen për integrim.

Në kooperativën e vreshtarëve  Königschaffhausen-Kiechlinsbergen u shpreh i impresionuar me strukturimin e ndërmarrjes. Ai i dëgjoi me shumë interes thëniet e menaxherit Günter Zimmmetmann, por edhe me një dhembje të pafshehur. “Edhe ne kemi bodrumet tona përplot me verë të mirë. Por mjerisht ne nuk mund ta shesim atë në BE”. Në këtë kontekst, sipas tij është për të ardhur keq edhe më shumë për faktin se ndërmarrjet për përpunim të verës janë prej pesë vitesh në proces të privatizimit.

Ambasadori sheh një përfitim të madh për vendin e tij marrjen e mësimeve nga ajo se si punojnë qytetarët e Baden-Württembergut në kooperativa ose në organe shteti. Kjo do të ngjallte shumë iniciativa që Kosovën do ta çonin përpara. Bashkatdhetarët e tij të emigruar në Gjermani do të jepnin një pjesë të madhe të kontributit në atë drejtim.

Se integrimi funksionon mirë në këtë regjion, kjo në masë të madhe realizohet falë shoqatës “Die Sterne Kosovas” (Yjet e Kosovës), e themeluar para pesë vitesh nga Tahir Shabani nga Emmendigeni dhe tash drejtohet nga djali i tij, Arianiti.

“Është me rëndësi që gratë të nxirren nga izolimi”, thotë maturanti 18 vjeçar duke e vërtetuar deklarimin e kryebashkiakut Schwarz në Königschaffhausen. Në vendin e tij të prejardhjes fjalën kryesore vazhdojnë ta kenë meshkujt. Prandaj është bukur, sipas tij, të përjetosh se ofertat e shoqatës po japin fryt: “Gjithnjë më shumë gra dhe fëmijë angazhohen, ata mësojnë gjuhën gjermane, vizitojnë shkolla të avancuara ose marrin një patentshoferi”. Kjo hapje ndaj të tjerëve është çelësi i një bashkëjetese të mirë të gjermanëve me ose pa prejardhje emigrantësh. Qëndrimi i qytetit Endingen ka kontribuar shumë që kosovarët të cilët jetojnë në komunën Kaiserstuhl të integrohen mirë, shpreh lëvdata ambasadori. Familjet e pranishme aty vërtetuan fjalët e tij duke pohuar me kokë. Qasja me respekt ndaj njëri tjetrit fillon në imtësia, thotë kryebashkiaku. “Ne provojmë, fjala vjen, që në kuzhinën e shkollës gjithmonë të ofrojmë edhe një alternativë për mishin e derrit”.

Në Herbolzheim, kryebashkiaku Ernst Schilling i prezantoi ambasadorit të një vendi ende të ri, Xhakaliut, qytetin e tij. Menaxhimi i ujërave nëntokësore , kanalizimi dhe infrastruktura, janë projekte në të cilat Kosova ka nevojë për ndihmën e ekspertëve, thotë ambasadori. Edhe partneriteti i qyteteve ishte temë që u prek aty. Kryebashkiaku Schilling ofroi mbështetjen e tij: Nëse njerëzit nga Kosova duan që të shohin punën që bëhet në administratën e Herbolzheim-it ose që të informohen për mbrojtjen nga vërshimet, mund të qëndrojnë katër javë te ne, kjo nuk paraqet fare problem. Këtë ofertë ne ua japim”, ka thënë Schilling.

Teksti ne Origjinal me poshte:


Mit einem Eintrag in das Gästebuch der WG Königschaffhausen-Kiechlinsbergen bedankte sich der Botschafter für die Gastfreundschaft.Foto: Christa Hülter-Hassler


http://www.badische-zeitung.de/herbolzheim/integration-in-der-region-funktioniert

Integration in der Region funktioniert

Der Botschafter der Republik Kosovo in Deutschland, Skender Xhakaliu, war zu Gast in Endingen und Herbolzheim.

  1. Bürgermeister Ernst Schilling begrüßte Skender Xhakaliu im Rathaus in Herbolzheim. Foto: Ilona Hüge, Christl Hülter-Hassler

    Mit einem Eintrag in das Gästebuch der WG Königschaffhausen-Kiechlinsbergen bedankte sich der Botschafter für die Gastfreundschaft.Foto: Christa Hülter-Hassler

  2. Bürgermeister Ernst Schilling begrüßte Skender Xhakaliu im Rathaus in Herbolzheim. Foto: Ilona Hüge, Christl Hülter-Hassler

  3. Mit einem Eintrag in das Gästebuch der WG Königschaffhausen-Kiechlinsbergen bedankte sich der Botschafter für die Gastfreundschaft.Foto: Christa Hülter-Hassler

    Bürgermeister Ernst Schilling begrüßte Skender Xhakaliu im Rathaus in Herbolzheim. Foto: Ilona Hüge, Christl Hülter-Hassler

 

ENDINGEN/HERBOLZHEIM. Skender Xhakaliu, Botschafter der Republik Kosovo in Deutschland, war am Wochenende auf Einladung des CDU-Bundestagsabgeordneten Peter Weiß in Endingen und Herbolzheim zu Gast, um Kontakt mit Bürgermeistern und Betrieben aufzunehmen und über das Thema Integration zu sprechen.

Auf seiner Stippvisite im Kreis Emmendingen in einem Weinerzeugungsbetrieb am Kaiserstuhl empfangen werden zu dürfen, war der ausdrückliche Wunsch von Skender Xhakaliu. 350 000 Kosovaren leben in Deutschland, sehr viele davon in Baden-Württemberg. "Es ist sehr wichtig, dass Kommunen die Integration unserer Landsleute unterstützen", so Xhakaliu, der sich bei Bürgermeister Hans-Joachim Schwarz für die Bereitstellung von Räumen für Sprachunterricht und die Hilfestellung der Stadt Endingen bei der Eingliederung bedankte.
In der Winzergenossenschaft Königschaffhausen-Kiechlinsbergen zeigte sich der Botschafter beeindruckt von den Strukturen des Betriebes. Die Erläuterungen von Geschäftsführer Günter Zimmermann nahm er sehr interessiert, aber mit kaum verborgener Wehmut zur Kenntnis: "Auch wir haben unsere Keller voll mit gutemWein. Aber leider können wir ihn in der EU nicht verkaufen." Das sei umso bedauerlicher, angesichts der Tatsache, dass sich die Erzeugerbetriebe im Kosovo seit fünf Jahren im Privatisierungsprozess befänden.
Zu schauen, wie es die Baden-Württemberger machen in den Genossenschaften oder in den Rathäusern und davon zu lernen – darin sieht der Botschafter ein Sprungbrett für viele Initiativen, die sein Land weiter bringen. Die in Deutschland immigrierten Mitbürger würden einen wesentlichen Teil dazu beitragen.
Dass die Integration in der Region gut funktioniere, sei nicht zuletzt dem Verein "Die Sterne Kosovas" zu verdanken, der vor fünf Jahren von Tahari Shabani aus Emmendingen gegründet wurde und den jetzt sein Sohn Arianit führt. "Es ist wichtig, die Frauen aus der Isolation zu holen,", bestätigte der erst 18-jährige Abiturient in Königschaffhausen den Vorstoß von Bürgermeister Schwarz. In ihrem Herkunftsland gäben beispielsweise immer noch die Männer den Ton an. Umso schöner sei es zu erleben, dass die Angebote des Vereins Früchte tragen: "Immer mehr Frauen und Kinder engagieren sich darin, sie lernen die deutsche Sprache, besuchen weiterführende Schulen oder machen den Führerschein". Diese Öffnung nach außen sei der Schlüssel zu einem guten Zusammenleben von Deutschen mit und ohne Migrationshintergrund. Die Haltung der Stadt Endingen habe viel dazu beigetragen, dass sich die in der Kaiserstuhlgemeinde lebenden Kosovaren gut integrieren konnten, lobte der Botschafter. Die anwesenden Familien bestätigen diese Einschätzung kopfnickend. Der respektvolle Umgang miteinander zeige sich in Kleinigkeiten, so der Bürgermeister: "Wir versuchen beispielsweise beim Schulessen, immer auch eine Alternative ohne Schweinefleisch anzubieten."
In Herbolzheim stellte Bürgermeister Ernst Schilling die Stadt, Botschafter Skender Xhakaliu sein noch junges Land vor. Die Grundwasserversorgung, die Kanalisation und die Infrastruktur, das seien Projekte, bei denen der Kosovo Hilfe von Experten brauche, sagte er. Auch Partnerstädte seien ein wichtiges Thema. Bürgermeister Schilling bot Unterstützung an: Wenn Leute aus dem Kosovo in Herbolzheims Stadtverwaltung vier Wochen auf dem Bauamt Einblicke gewinnen oder sich zum Hochwasserschutz informieren wollen, "das ist überhaupt kein Problem, dieses Angebot steht", sagte Schilling.

 

 (Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora