E enjte, 05.10.2023, 12:09 AM (GMT+1)

Kulturë » Mërkuri

4 Poezi nga Timo Mërkuri

E merkure, 03.04.2013, 07:33 PM


Timo Mërkuri

 

Kjo valë deti…

 

 

Heshtni pak, ju lutem.

                                 Kjo valë deti

që vjen kokëulur, si një çupëz fajtore

ndoshta,diçka do të na thotë.

 

 

 

 

Një valë erdhi

dhe fshiu me shaminë e bregut

                                              stërkalat si lot.

 

Ditëpreri.Kush është mbytur sot?.

 

 

 

Vajzat e shtëpive tona

 

 

Shtëpitë e vogla, si guacka të hapura në breg

dhe vajzat që dalin prej tyre,

                                         të bukura si Afërdita.

 

Mos më flisni për dashurinë, se më vjen të qaj

Kur i shoh si treten me shikimin nga deti.

 

 

 

Fustani që nuk u vesh

 

 

Ky fustan i bardhë nusërie qepur me ëndëra të rubinta

që mbeti palosur në një kuti kartoni

                                                     si i vrari në arkivol.

 

O,ky fustan i bardhë nusërie

                                            që po nxihet nga dhimbja

seç na e mbushi shtëpinë me zezonën e tij.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora