E shtune, 15.06.2024, 05:11 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Lulëkuqet e prillit

E enjte, 19.04.2012, 06:15 PM


LULËKUQET E PRILLIT

            Teksti dhe muzika: Demir Krasniqi

 

Ç’ po m’ gulfon zemra prej gëzimi –

Kur po  vjen Manifestimi !

I: Manifestimi Kulturor –

Sjell kujtime për dëshmorë ...:I

            Refreni:

Hej! Kamenicë , moj , prit urimin – 

T’ a urojmë Manifestimin  !

            I: Për  ty  “Lulëkuqet e Prillit “ –

            Janë shkëndija -  yje t’ qiellit             !:I

 

Për çdo vjet në  Përvjetore –

Akademi Përkujtimore !

I: Përkujtojmë dëshmorët e  rrethit

Dhe Betejën e  Marecit ...:I

            Refreni:

Hej! Kamenicë , moj , prit urimin...etj. 

 

Vijnë rapsodë  n’ veshje kombëtare

Me këngë t’ bukura  dhe  krenare ;

I: Çifteli , fyej ,  mezhnica –

Dasmë Lirie ka  Kamenica !:I

            Refreni:

Hej! Kamenicë , moj , prit urimin...etj. 

 

Vijnë Teatrot Amatore ,

Vijnë aktorë edhe aktore ,

I: Vijnë Medvegja e Presheva –

Sjellin art  nga gjithë këto treva ...:I

            Refreni:

Hej! Kamenicë , moj , prit urimin...etj. 

 

Vijnë poetë e vijnë shkrimtarë –

Me fjalë t’ bukura shkrua me arë !

I: Vijnë artistët mbarëkombëtarë –

Nuk do t’ jem  ma kurrë të ndarë !:I

            Refreni:

Hej! Kamenicë , moj , prit urimin...etj. 

 

Gjilan, më 12. 04. 2012.    Demir KRASNIQI(Vota: 2 . Mesatare: 1/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora