E enjte, 13.06.2024, 12:43 PM (GMT+1)

Kulturë

Lekë Mrijaj: Shqiptar jam i Shqipërisë vjetër

E merkure, 18.04.2012, 05:15 PM


Lekë Mrijaj

 

Shqipëtar jam i Shqipërisë vjetër

 

I.

Shqipëtar jam i Shqipërisë vjetër

nuk lëkundem dhe s'leshoj udhë

gjyshë,stergjysh të bijt e Kastriotit

për atë shkabë si harroj kurrë.

 

II.

Për flamur të Shqipës unë jam betue

askujt rrugën s'kam per t'ia leshue

në lahutë m'këndohet historia

e lashtë sa rruzulli më është Shqipëria.

 

III.

Zgjohuni Shqiptarë,zgjohuni Arbëror

ti bashkojmë trojët tona me 28.Nëntor

Qamëria,Kosova,Ilirida,Presheva e ajo Malësi

janë troje Shqiptare me Flamur Kuq e Zi.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora