E shtune, 22.06.2024, 04:22 PM (GMT+1)

Kulturë

Thani Naqo: Kitarës

E shtune, 17.12.2011, 07:51 PM


Thani Naqo

 

KITARËS

 

 

Me

ty kam këputur shumë tela,

 

Me

ty kam kënduar këngët tona.

 

Me

ty kam lënduar edhe zemra...

 

Me

ty u ngjira kur dashurova!

 

 

 

***

 

 

 

mbaja në dorë dimër e pranverë,

 

Sa gishtat m'u ngjitën me krelat e tua.

 

"Eja, moj eja... (tani, rrallëherë!)

 

Eja pranverë, se un' ty të dua!"

 

 

 

Me ty u qorrollisa edhe n' errësirë,

 

Të çukita qosheve...Ç'bën o, i marrë?!

 

Lëshove rënkimin me psherëtimë:

 

"Edhe zemra e akulluar shkrin me

kitarë!"

 

 

 

Me ty i këndoj trëndafilave të botës,

 

Vesën thëthij në postafet - purpur.

 

Kur pjerrgulla zinxhiron buzën e gotës...

 

Kaq më mjafton, t'ia mar këngës si dikur!

 

 

 

* * *

 

Me ty këpus akoma tela,

 

Me

ty prushoj këngët tona.

 

Me

ty shëtis edhe sot nëpër zemra...

 

Por

jo si atëherë kur unë dashurova!

 

 

 

2011

           

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora