E diele, 23.06.2024, 05:37 AM (GMT+1)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Doktori te 10

E premte, 16.12.2011, 07:34 PM


Doktori te 10

Nga Edison Ypi

I ra te fiket Doktorit?! E cfare se i ra te fiket Doktorit?! A s'eshte edhe Doktori njeri si gjithe njerezit? Ku eshte cudia? Ke sa te duash njerez qe lindin te fikur e vdesin te vdekur. Doktorit nje here i ndodhi dhe na u be qameti. Doktori Kryeminister dy gjera duhet te beje dhe i ben me se miri; edhe sheron, edhe 10.

Cilet? - del pyetja.

Ata qe Doktori yne sheron jane natyrisht, te panumert.

Sa jane ata qe Doktori yne 10 ?

Pak. Nje cete.

Ka nja 20 vjet qe dihet se Doktori atij qe e meriton e 10. Por vetem ne 1 dite, diten qe i ra te fiket, u mor vesh se Doktori nuk 10 1, por 10 10, domethene ata qe e kane hak dhe mire ua ben. Me fjale te tjera, Doktori 10 edhe me teper se 10, pra edhe derivatet e atyre te 10-eve qe 10, por kryesoret e atyre qe Doktori 10 jane 10.

Cilet jane keta 10 qe Doktori 10 ?

I pari, qe Doktori 10, eshte ai felliqesira qe hiqet per gazetar, ai pisi, ai rrugaci, ai spira, ai gorja, ai budallai, ai llapaqeni, ai hajduti, ai i cili duke ndenjur per vite te tera brenda ythes se Doktorit dhe Doktori, duke mos pasur cfare t'i beje tjeter, ka mbi 10 vjet qe e 10 e vetem e 10 e e 10 pafund. Eshte ai qe nga inati qe e di se Doktori eshte nje gjenial te cilin "gjithcka qe nuk e vdes e forcon", meqenese iu duk rast i pershtatshem kur Doktorit i ra te fiket, po leh se Doktorit po i vjen fundi. Por eshte krejt i pabesueshem, sepse s'mori parasysh se te gjithe e dine se eshte vete ai i pari te cilin Doktori e 10.

I dyti prej te 10-eve qe Doktori 10, ne fakt nuk eshte nje i vetem, por nje nenrace pa identitet qe mund te merret per nje individ te vetem, nje lukuni fantazmash, nje komunitet krimbash, qe gelojne brenda mendergazetes se mender gazetarit te siperpermendur, te cilin Doktori prej kohesh e 10 me gjith' gazet'. Pra nje njeri i shumfytyrte, ose fare i pafytyrte, qe nxin ate gazete me komente fantazmagorike virtuale me nick, me ah-e e uh-e dhe inshallara, per fundin hipotetik te Doktorit, te cilet, edhe ata, Doktori te gjithe, as i 7 e as i 8, por vetem i 10.

I treti qe Doktori 10 eshte gjithashtu, nje gazetar me mjeker dhe floke te gjate, si demek mendimtar e dijetar, gjoja elokuent, por, ne fakt, fort gjysmak, madje cerek, por mbi te gjitha fort qesharak.

Ky i treti, qe Doktori e 10, lidhet pazgjidhshmerisht me te katertin qe natyrisht edhe ate Doktori e 10, i cili, edhe ai, eshte gjithashtu gazetar. S'do mend qe s'eshte faji i Doktorit qe 10 me se shumti gazetare. Doktori 10 ata qe e kane hak. Gazetaret e kane hak, gazetaret Doktori 10. Qe thua ti i nderuar lexues, ky i katerti qe Doktori 10, bashke me te tretin qe Doktori gjithashtu 10, kane nje histori goxha interesante lidhur me ate se si Doktori ata i 10. Qe te dy keta, qe ne krye te heres, e paten vene re se Doktori ata vetem i 10. Por atehere benin sikur s'e kuptonin qe Doktori i 10 dhe vazhduan te lehnin duke i thene "ik-ik" Doktorit qe i 10. Natyrisht, pa asnje rezultat. Sepse Doktori s'tundet nga ca bytheca. Doktori aty eshte e aty do jete. Me kalimin e viteve, kur me se fundi, jo ata, se ata vete e dinin prej kohesh, por kur muhabeti mori ere, pra kur gjithe te tjeret, e kuptuan dhe u binden se sa me teper qe ata lehen, aq me teper Doktori i 10, ata prapeseprape vazhduan dhe po vazhdojne te kuisin me turi nga luna. Por, tashme me nje ndryshim. Sepse, qe ata vazhdimisht te llapin, nderkohe qe Doktori vazhdimisht i 10, iu kthye, si te thuash, ne profesion. Me fjale te tjera, e pranuan marredhenien apo perdhunimin me Doktorin qe i 10, me kushtin, per ata qe i ndersenin per te llapur, te vazhdonin t'i paguanin, sic po i paguajne. Edhe i treti nga Berati, edhe i katerti nga Skrapari, sado te ndryshem dhe te pavarur krekosen, kane nje gje te perbashket, i lidh i njejti fill; qe te dy e vrasin kohen ne menyren me te turpshme te imagjinueshme; me kurriz nga Shqiperia. Me nje ndryshim te paperfillshem; Ndersa i treti ka qene, eshte dhe sa duket, jo deri sa t'i bjeri te fiket, por deri sa te vdese, gjithe kohes me kurriz nga Shqiperia dhe sy e veshe nga bota anglo-saksone, me po te njejten menyre e stil, i katerti, me pervoja te jashtezakonshme infantile masturbimi adoleshencial ne grup buze Osumit, i ka syte nga Italia, dhe vetja i ngjan, uau ! hic me pak se Xhuliano Ferrara. Sa per te qeshur ky skraparlli, i cili nderkohe qe per Doktorin llap, Doktori e 10. Por, pavaresisht nga ky ndryshim, Doktori qe ata i 10, mes te dyve nuk ben dallim, Doktori, qe te dy ata, njesoj i 10. Dhe keshtu vazhdon ky muhabet: Ata mburru se coc jane, pronaret dine paraprakisht saktesisht cfare do te shkruajne te nesermen ne gazete, Doktori, edhe ata, edhe pronaret e tyre, vazhdimisht i 10.

I pesti qe Doktori 10, eshte nje qenie amorfe e ngjashme me materien qe Doktori mbi 'ta 10. Ky, apo ata te tillet, jane nje kope' shkarrashkruesish medioker, mercenare zgjebanjose, interesaxhinj te pafytyre te te gjitha kallepeve, gati per te kryer cdo sherbim, qe s'e kane per gje te flasin e te perflasin Kryeministrin e zgjedhur, vetem e vetem per t'u paguar. Eshte me te vertete nje pune goxha e lodhshme dhe e merzitshme te merresh me ate pelte jargavitese apo ate qurre njerezore. Prandaj, s'po merrem gjate me 'ta. Me 'ta le te merret imagjinata e lexuesit.

Cilet jane, i gjashti, i shtati, i teti, i nenti, i 10-i qe Doktori i 10?

I gjashti qe Doktori 10 je ti, qe nje e dy dhe, edhe kur kruhesh, edhe kur ftohesh, edhe kur kollitesh, edhe kur teshtitesh, edhe kur ben sherr me komshiun, edhe kur ke ftohte ne dimer, edhe kur te ze vapa ne behar, dhe per cdo taksirat tjeter minor si vetja, mendja te vete vrik e te Doktori te cilit ia ve fajin per te gjitha. Pra, Doktorin e ben fajtor per gjithcka, dhe harron, ose ben sikur harron, se ky Doktor, nuk eshte Doktor spitali, por Doktor shteti.

I shtati qe Doktori 10 je ti tjetri qe meqenese je hajdut vet', ben hajdut gjithe te tjeret. Nga komshiu te ministri, nga miku qe te ka mashtruar te Kryeministri. Dhe cuditesh pastaj se si Doktori megjithese s'te njeh dhe as qe e di se ti ekziston, megjithate, te 10.

I teti, qe Doktori 10, je ti o legeni me nam. Ti qe punon ne nje OJQ. Qe paguhesh me Euro, Sterlina apo Dollare. Qe thua se je progresist, por s'je vecse nje hajdut dhe nje servil i ndyre qe s'e ke shokun. Qe gjoja je me te majten, por qe edhe asaj me hile ia, e te tjera e te tjera, kush rri e merret me ty, o funderrine qe Doktori te 10.

I nenti, qe Doktori 10, je ti o ngordhalaq, ti o i lig, ti o i leshte. Ti qe per prona dhe troje s'te shkonte as mendja. Se mendjen e pate te mbledhja e kolektivit, te lufta e klasave, te vigjilenca proletare, etj. etj. Ti qe e bere lemsh atehere dhe tani po thua se pronat s'po t'i kthen Doktori qe po te 10 dhe mire po ta ben qe po te 10.

Ty te fundit, ty te 10-it qe Doktori te 10, ne fakt, Doktorit me te vertete fort keq i vjen qe te 10. S'mund te kete Doktor qe ty s'te 10. S'ke shkolle, s'ke profesion, s'ke kulture, s'ke edukate, s'ke lexuar asnje liber, s'ke asnje ide nga shteti, nga veshtiresite e qeverisjes. E vetmja gje qe di eshte se deti eshte prej kosi. Prandaj, per te tjerat qe s'i di, degjon lart e poshte njerin e tjetrin. Dhe nderkohe qe te duhet te perveshesh lleret, merresh me llafe pazari dhe qahesh kot. Je pa sherim. S'te ben dot derman asnje doktor. Kjo eshte arsyeja qe Doktori yne me ty, ngaqe thjesht s'ka nga t'ia mbaje, thjesht te 10.

Ka edhe me teper se 10, qe Doktori i 10, por po e leme me kaq.

Pervec ketyre kakerdhive shoqerore dhe humane qe Doktori 10, cilet jane ata qe Doktori nuk i 10?

Duhet te jesh idiot te mos e dish. Jane qindra mijera shqiptaret qe Doktorin e votojne.(Vota: 13 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora