E merkure, 29.11.2023, 02:34 PM (GMT)

Kulturë

Lida Lazaj: Ndritmë

E premte, 05.08.2011, 05:29 PM


Lida Lazaj

 

Ndritmë

 

Karvan pa fund-fillim karkalecash arlekin

Plim gjinkallash e merimangash belkëputura

Shkarravisin në pluhur hieroglifwe pa kuptim

Pezhishkash mahniten miza e flutura

(ndonjëherë hutohet edhe punëbukura)

 

Lapsi e letra (ah, sende fisnike pa faj)

Si parmenda në arën me humus, skaj me skaj

Harxhohen e mbjellin lëvozhga e hije

Mendojnë se hedhin farë mendimi të lartë

Dhe ëndërojnë të korra lavdije

 

Ah, dorë e pa mend

Me një fije urtësie dhe male shemb

Me lapsin që t`dhemb si gisht i gjashtë

Më mire vizato një ëndër, nje zog a një varkë

Dhuroi gëzim fytyrës së trishtë të një fëmije

 

Ah, zemër e sëmurë

Joshur prej zërash errësire

Udhëve me pluhur, në hone e shkrepa

Më mirë shtroje ritmin me tingujt e trupit dhe masën e hapit

Dhe bëj terapi drite kopertinave me pluhur në biblioteka

 

 Shekull zhurmërie

Spektakël flluskash

Performance madhështie e marrë

 

Ndritmë zot, s`kam kohë për të vrarë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora