E diele, 25.02.2024, 02:42 PM (GMT)

Kulturë

Kasam Shaqirvela: Etje shpirti

E merkure, 03.08.2011, 05:08 PM


ETJE  ShPIRTI

 

( P O E T Ë V E )

 

Shpirti trazohet e t’mbushet me valë

Kujtesa, si anije, detit të mendjes t’lundron

ti, peshkatar i mendimit të artë

dashuria për njerëzimin sot e këtu

nga zemra yte, gurrëbardhë të buron.

 

Fjala jote e kulluar, si qelibar

n’vargëzim e qendisur me mjeshtri

gur i çmuar, rri n’gjerdanin poezi

vargu yt melhem për varrë

e sfidon dhimbjen me dashuri.

 

Etjen shpirtit të përflakur

ia shuan veçse vargu i tij

porsi uji  i Kroit  Madh,

n’bjeshkë t’larta, atje n’Malësi

kur e fladit trupin që ka zjarrmi.

 

Nga vullkani që derdhet n’breg

Gjaku t’ndizet brenda n’dell

ta nxjerr lavën me shkëndijë

e djeg veten e bën prush

se zemra jote prapë ta mbushë.

 

Sërish delli, nga buçima, sa s’pëlcet

rreh çekani mbi kudhrën e  vet

dhe nga etja rritet forca e tij

kush vdes për fjalën, është poet

veç ai majat mund t’i arrij’.

 

© Kasam ShAQIRVELA(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora