E hene, 15.04.2024, 05:57 PM (GMT+1)

Kulturë

Mentor Zogaj: Heroit të Kombit Enver Zymberi

E diele, 31.07.2011, 06:44 PM


MENTOR ZOGAJ

 

HEROIT  TE KOMBIT   ENVER ZYMBERI

 

HORDHIT E LUGETERIT SERB U ZGJUAN

TERROR E DHUNE KERKUAN,

KUFIRIN  PER TA DHUNUAR,

KUSHTETUTEN E VENDIT TONE  SFIDUAN.

 

KUR U DHA KUSHTRIMI

QE BESA  ENVER ZYMBER TRIMI

PA NGURRIM E PRITES

RRUGES PER NE  KUFI IA  MESYRI.

 

ME BUZEQESHJE U THE LAMTUMIRE FAMILJES,

UNE PO SHKOJ TE MBROJ KUFIRIN

NE DETYRE U PERKUSHTOVE,

NGA SERBOSLLAVET U SAKATOVE.

 

KOLEGET E TU TANI TE PERKUJTOJNE,

AMANETIN TEND SE HARROJME.

JO, JO KURRE PER NDER,

GJERESA   TOKE  E  JONE  TE KETE  VLERE.

 

NGUSHELLIMET  TONA,   FAMILJA  ZYMBERI

DHIMBJEN TA KTHENI NE  FISNIKERI,

FORCEN NE KRENARI

QE  KOSOVA  TE GEZOJE  LIRI.

 

L A V DI    H E R O I T    K O M B E T A R(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora