E hene, 15.04.2024, 04:53 PM (GMT+1)

Kulturë

Vullnet Mato: Kam dëshirë

E shtune, 30.07.2011, 05:04 PM


Vullnet Mato

 

KAM DËSHIRË

 

Kam dëshirë e më pëlqen shumë,

të jem sqepi i një zogu këngëtar,

të jem vala që vrapon nëpër lumë,

të jem rrëkeja që shket nëpër bar.

 

Kam dëshirë e nostalgji të vjetër,

të jem flutur që rend mbi lulishte,

të jem ketër te një pyll i gjelbër,

të jem gjinkallë e degëve ahishte.

 

Kam dëshirë e ëndërroj shpesh herë,

të jem gjethe te shushurima e plepit,

të jem syri përgjimtar te një skifter,

të jem era e lagur e dallgës së detit.

 

Kam dëshirë e më rrëmben malli,

të jem bri dreri që josh sorkadhet,

të jem përrua që gurgullon te zalli,

të jem puthja diellore që zgjon malet.

 

Kam dëshirë e më pëlqen në jetën time,

të jem re shiu mes vapës përvëluese,

Të jem thëngjill zjarri te vatrat jetime,

Të jem pikë loti te qerpiku i nuseve,

 

Kam dëshirë e bëhem gati si i marrë,

të jem bajrak kuqezi i shqipo emigrimit,

të jem pikë gjaku për vëllamin kosovar,

të jem gërshëra që pret shiritin e bashkimit...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora