E shtune, 22.06.2024, 08:14 AM (GMT+1)

Kulturë

Dy poezi nga Thanas Todhe

E hene, 25.07.2011, 07:56 PM


Thanas Todhe

 

 

SHPRESOJ

 

Dua te iki larg kesaj rremuje

Te mund te fshihem,harruar

S'di se ku..

Nje ender kisha

Tretur,sfumuar

Ne zhurma qytetesh

Kurbetit shkallmuar..

Ku mund te fshihem

Me thoni ...ku..

Vargje hermetike

Shpetim i castit

Thone dhe s'thone

Flasin dhe s'flasin

Jetoj..

Perse jetoj

Urrej...

Ke te urrej

Lule gonxhe celur

Ikur honesh n'mjegull

Ankth qe me mundon

Nate qe s'mbaron...

Agimin pres....

Shpresoj......

 

 

HENA E PLOTE

 

Sfide ne ket'nate

Kjo hene e plote

Ne argjend lyer

Kerkon te me joshe

Eshte nata ime

Puthja e pare

As ty moj hene

S'te dua deshmitar

 

Vajza dhe une...

 

Lart disku i plote

Xhelozi hene..apo..

Keshtu duhet te ndodhe.(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora