E shtune, 20.07.2024, 11:59 PM (GMT+1)

Kulturë

Halit Bogaj: Broken Arrow /Shigjeta e thyer (1950)

E diele, 24.07.2011, 07:47 PM


Broken Arrow /Shigjeta e thyer (1950)

 

Nga Halit Bogaj

 

Broken Arrow /Shigjeta e thyer/ është uestern Technicolor i realizuar në vitin 1950, në regjinë e Delmer Daves, me aktorët:James Stewart dhe Jeff Chandler. Filmi ishte i nominuar për tre oskarë, por e fitoi çmimin  Globi i artë si filmi më i mirë që promovonte realisht historinë indiane.

 

Personazhet kryesore të filmit janë Cochise (Jeff Chandler) dhe Tom Jeffords (James Stewart). Filmi është i bazuar mbi historinë reale të këtyre dy figurave të cilat u angazhuan për promovimin e paqes mes indianëve dhe amerikanëve.Historia e këtyre dy figurave historike në këtë film është shprehur në formën më dramatike. Nga ana amerikane Xheford/Xhejms Stjuart/ishte përgjegjës për mbajtjen e gjendjes paqësore i cili në disa raste kalëronte i vetmuar në kampin e udhëheqësit autoritativ me emrin Koçizi.Akti i trimërisë së tij e kishte impresionuar Koçizin i  cili ishte vëllazëruar me të, duke i besuar thellësisht emrit të tij të nderuar. Miqësia e tyre e pathyer kishte mbetur aktuale derë në dekadën e fundit të Luftës apaço-amerikane.

 

Shefi i apaçëve/Gjeronimo/ një figure legjendare në historinë indiane, por si karakter minor në këtë film, i aktruar nga  Jay Silverheels, I njohur si  Tonto, "shok i aktorit Klejton Mur’’nga’’ Kalorësi i vetmuar’’, në këtë film refuzon të bëjë paqe me amerikanët por Koçiz e dëbon atë nga aleanca.

 

Femra indiane  Sonseeahray (Debra Paget), e cila ishte 16 vjeçare në këtë film, ishte e interesuar  për Xhefordin/Xhems Stjuart/. Martohet me të por atë e vrasin disa të bardhë që nuk dëshironin paqe dhe që e urrenin amerikanin paqësorë të cilët i gjen dhe i vret vetë Koçizi. Në atë tragjedi personale të Xhefordit lind paqja e vërtetë midis dy popujve.Rolet:James Stewart /Tom Jeffords /,Jeff Chandler / Cochise /,Debra Paget/ Sonseeahray ('Morningstar') ,Basil Ruysdael /Gen. Oliver 'The Christian General' /,Will Geer/ Ben Slade, Rancher /,Joyce Mackenzie /Terry, Scatfly Proprietress / Joyce MacKenzie),Arthur Hunnicutt /Milt Duffield, Mail Superintendent /,Jay Silverheels / Geronimo /Argentina Brunetti/ Nalikadeya, Cochise's Wife/,John Doucette /(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora