E diele, 25.02.2024, 05:34 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Lutje e pakuptimtë...

E marte, 26.07.2011, 06:45 PM


Sejdi BERISHA:

 

LUTJE E PAKUPTIMTË...

 

1.

pranverë

Mos ngacmoni me lamtumirë

Se vdekjen

Nuk e pranojnë as lulet as behari

Se lëndohen

Gjelbërimi dhe mallëngjimi

 

Sepse

pranverë lulet vrapojnë pas meje

Mëkat do bënit ti tradhtonit

 

Sepse

Shumë ëndrra bashku

Kurorë i kemi thurë

 

Sepse

Histori ka kurora

Keni kujdes mos e lëndoni

Këtë stinë plotë plagë

Me histori e pa histori

Me data e faqe këputura

zemrën e shpirtin ngatërrojnë

 

2.

verë

Kurrë mos e shuani zjarrin

Le merr dallgë

Se këtë stinë

Këngë bukura këndohen

E njerëzit digjen me radhë to

 

këtë stinë

Mollë e Kuqe kërkon

Vetëm ngjyrën për tia puthë

Si lulediellin lindje diellit

 

Vera

Edhe detin e trazon

Për shkrumbin e njeriut

Për stinët e tretura

Nëpër lotët e shiut

 

3.

vjeshtë

Ju lutëm keni kujdes

Mos bëni mëkat

Gjethin e verdhë për tma rrëmbyer

 

Sepse

Shumë rrugëtim kemi bërë

Dhe asnjëherë nuk kemi arritur

Njëri-tjetrit ti rrëfejmë

Për shkrumbin e trungut

Për padrejtësitë e ikjes

Për përcëllimin e vetvetes

Për pritjen kah pritjet

janë kohë e drobitur

 

4.

dimër

Kurrë mos ngrohni

Se acari do hidhërohet

Qiriu i akullt do çmendet

Pse gjakun e trupit sma mërdhinë

E rrugët rrëshqasin

Pakuptim vjedhin

Diçka nga jeta ime

 

5.

Janë këto lutjet e mia

Janë këto kërkesat e mia

Janë këta katër rrathë jete

Janë këto stinë

pa mua do ta shkatërronin vitin

 

Sepse

mua bora e borën

Sepse

mua lulet i presin lulet

Sepse

mua gjethi e gjethin

Sepse

mua stina e puthë sitën

Gjithnjë duke ecur

Gjithnjë duke kënduar

Këto janë

Kush i kupton

Lutjet e mia pakuptimta...(Vota: 22 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora