E hene, 26.02.2024, 06:42 PM (GMT)

Kulturë

Lekë Mrijaj: Bashkimi Kombëtar

E marte, 02.08.2011, 06:19 PM


BASHKIMI KOMBËTAR

 

Nga Lekë Mrijaj

 

Moj Shqipni moj tungjatjeta

shpejt do t'vijë të them mirë se të gjeta

te festojmë dhe t'jemi krenar

rroftë Bashkimi ynë Kombëtar.

 

Amaneti i ynë kombëtar

është ne shpirt dhe rrugetim të mbarë

me unitet nderpartiak

do të kapercejm ketë qorrsokak.

 

Vjen Kosova e Qamëria

i kerkon nënë Shqipëria

Iliridën Plavë dhe Guci

qe te kemi një Shqipëri.

 

Moj Shqipni mai bukuri ëmër

ty te kemi shpirtë dhe zëmer

t'kemi ZOT dhe t'kemi FE

pa ty dielli nuk na nxe.

 

Pa ty hëna nuk ndriçon

Pa ty Shkaba s'fluturon

Pa ty kombi i perçarë

sikur nëna qe është pa djalë.

 

Ti je Shqipja e Arbërisë

t'kem dhanë besen e Shqiptarisë

pasha gjakun e Kastriotit

për bashkim kem dhanë besen e ZOTIT.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora