E hene, 26.02.2024, 06:57 PM (GMT)

Kulturë

Engjëll Koliqi - Poezi të 10 marsit 2011 - poesie del 10 marzo 2011

E marte, 02.08.2011, 06:00 PM


VETËM PËR DASHURI

 

Gjithçka bëjmë

Këtu fron

Dhe mbarë mbretërinë tonë

Edhe kur e bëjmë

Me vështirësi e me vuajtje

Çdo hap e bëjmë

Për dashuri

Dhe vetëm për dashuri

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

SOFRËN E DASHURISË

 

Shumë njerëz pretendojnë ulen

Dhe nuk ia dalin

Ne jemi privilegjuar

Me shumë oferta

mrekullive hyjnore

...

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

HERË-HERË...

 

Ende pa filluar festa

Njerëzit dehen

Dhe habitur

Mbas intereseve kota

Rrëshqasin ende pa filluar vallja

Dhe biejnë

greminat e përgatitura për tjerët

Aty gjejnë

Vetëm vdekjen

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

HULLINË E DASHURISË

 

Me mbretëreshën time

Jemi argatë devotshëm

përditshëm

Dhe palodhur

Aty mbjellim vlerat

E kënaqësisë

Dhe njerëzisë

Për korrur vonë

Sukseset e lumturisë

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

ATY KU KA MIRËSI

 

Këndon dashuria

Dhe ndodhin sukseset

vallet e gëzuara

jetës re

...

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

GJITHA VARIANTAT

 

Ne jemi gjithherë njëjtë

Edhe kur veprojmë

variante ndryshme

Gjithherë jemi

Argatë devotshëm

Dhe protagonistë

lumes dashuri

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

ME SHPIRTIN E LIRË

 

Jemi fortë

Gjithherë vezullueshëm

shenjtërueshmet akte

dashurisë

...

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

ZERO

 

gjithë procesin e tyre

mashtrimeve

Dhe gënjeshtrave

Ka zero

Dhe vetëm zero

gjorët

Thonë zero

Dhe bëjnë zero

-

Gjithçka

botën e tyre

Është e barabartë

Me zero

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

MBI KRAHËT E LUMTURISË

 

palodhshëm

Me shumë kënaqësi

Fluturojmë

gjitha relievet e mbretërisë

Dhe botës dashurisë

Përshkojmë

-

Përpara!

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

PIKËN E ORIGJINËS

 

Aty e gjeta kënaqësinë

Dhe dinjitetin tim

Fillova këngët e dashurisë

Aty nisi marshimin historia

Vulë garancie mori

Mbretëria e Dardanisë Re

...

Garlate (Lecco), 10 mars 2011

 

SOLTANTO PER LAMORE

 

Tutto quanto facciamo

Qui nel trono

E nellintero regno

Anche quando la facciamo

Con difficoltà e con sofferenza

Ogni passo lo facciamo

Per amore

E soltanto per amore

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

NELLA TAVOLA DELLAMORE

 

Tanta gente pretendono a sedersi

E non ci riescono

Noi siamo privilegiati

Con tante offerte

Dei divini miracoli

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

A VOLTE …

 

Senza ancora cominciare la festa

La gente si ubriaca

E stupiti

Dietro gli interessi inutili

Scivolano senza ancora cominciare ballo

E cadono

Negli abissi preparati per gli altri

Lì trovano

Soltanto la morte

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

NEL SOLCO DELLAMORE

 

Con la mia regina

Devoti braccianti siamo

Quotidiani

E instancabili

Li seminiamo i valori

Del piacere

E dellumanità

Di mietere più tardi

I successi di felicità

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

LÌ DOVE CÈ CARITÀ

 

Canta lamore

E sinfilano i successi

Nei rallegrati balli

Della nuova vita

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

IN TUTTI I VARIANTI

 

Noi siamo sempre stessi

Anche quando operiamo

Nelle varie varianti

Sempre siamo

Devoti braccianti

E protagonisti

Del beato amore

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

CON LANIMA LIBERA

 

Siamo più forti

Sempre splendenti

Nei santissimi atti

Del beato amore

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

ZERO

 

In tutto il loro processo

Degli inganni

E delle bugie

Cè zero

E soltanto zero

Poveri

Dicono zero

E fanno zero

-

Tutto quanto

Nel loro mondo

È uguale

Con zero

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

SULLE ATTI DELLA FELICITÀ

 

Instancabili

Con molto piacere

Voliamo

Tutti rilievi del regno

E del mondo dellamore

Penetrano

-

Avanti!

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011

 

NEL PUNTO DELLORIGINE

 

Lì ho trovato il piacere

E la mia dignità

Ho cominciato le canzoni dellamore

Lì la storia ha iniziato la marcia

Ha preso timbro di garanzia

Il regno della Nuova Dardania

Garlate (Lecco), 10 marzo 2011(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora