E enjte, 29.02.2024, 09:52 PM (GMT)

Faleminderit

Arben Llalla: Këshillat e Fan Nolit

E marte, 23.03.2010, 09:45 PM


Këshillat e Fan Nolit

 

Nga Arben Llalla

 

Fan S. Noli ky atdhetar me ndërgjegje të lartë qytetare politike dhe demokrat i shquar, reformator i kishës, gojëtar, udhëheqës politik, kompozitor i cili luftoi për Shqipërinë larg saj zotëronte rreth 12 gjuhë të huaja. Duke bërë të flasin në shqip Shekspiri, Gëte, Hygoi, Ibseni, Servantresi etj. Noli kur ishte i vogël ka patur bindjen në vetveten e tij se do të bëhej njeri i madh. Shokëve të tij ai u mburrej se do të bëhej mbret.

Kur kam jetuar dhe punuar për disa vite në Selanik u njoha edhe me kushërirën e tij që quhej Maria Kutulidhi. Mëma e saj ishte kushërirë e parë e Nolit. Zonja Maria më ka treguar kujtimet e saja për fshatin Tiqero, për shqiptarët se si u shpërngulën nga Ibrik-Tepe dhe erdhën në Tiqero. Tiqero është një Bashki në Greqi, kufi me Turqinë dhe kjo Bashki banohet me shumicë nga grekë me origjinë shqiptare. Kushërira e Nolit, Maria Kutulidhi më ka folur për historitë e Fan Nolit që i kishte treguar mëma e saj. Një herë kur Fan Noli nuk dëshironte të shkonte në shkollë gjyshja e tij e futi në thes duke e mbajtur në krah dhe e dërgoi në shkollë. Më tregoi për zënkën e Nolit me të atin e tij dhe që nuk folëm më me njëri-tjetrin.

Gjatë disa kërkimeve të mia për Fan Nolin në Greqi gjeta edhe këto thënie të t’ia që i ka shkruar kur ka jetuar për disa vite në Gjermani pas largimit me dhunë nga Shqipëria. I zgjodha këto fjalë për botim me rastin e 45 vjetorit të vdekjes së udhëheqësit shpirtëror të shqiptarëve Fan S.Noli i cili emrin e vërtetë e kishte Theofan Mavromati, por ai vendosi për mbiemër, emrin e gjyshit të tij Noli. Kështu u quajt gjithmonë Fan Stilian Noli.

 

ZGJIDH E MERR

 

1

A të duhen luftëtarë

Dhe arratinë armiku ta marrë

A do botës ti vesh zjarrë?

Merr nja dhjetë Kosovarë.

 

2

A do të urtë njerëzit të rrinë

Në komandë të kesh ushtrinë

Në udut të vesh njerëzinë

Merr të gjithë Labërinë.

 

3

A do trima e sejmenë

Kapardisur kudo venë

Gjumë pa i zënë mos flenë

Për tre Mirditor bëj benë.

 

 

4

Do për punë një Korçar

I ke bujq dhe ustallarë

Me gra bashkë të hapin varre

Krahë e kokë s’kanë të sharë.

 

5

A të duhen gënjeshtarë

Matrapaz e kokë tharë

Rrërën ta shesin për farë

Merr Krutanë i je i larë.

 

6

Po qefllinj a të duhen

Që me zonjat dinë të kruhen

Zonja që pjellin çdo vit

Elbasani veç i rrit.

 

7

Me dy këmbë do hajvanë

Budallenj me din pa anë

Ku ti futesh të venë

Dil shëtit gjithë Myzeqenë

 

8

A do të ruash florinë

Katandinë dhe shtëpinë

Me dy qofte mbushur tepsinë

Na e merr Gjirokastrinë

 

9

Do të kesh e të bësh qejf

Sofrën shtruar si për mbret

Pastërtore e për yzmet

Të tillë gjen veç në Përmet.

 

10

A do ministra Kolonjarë

Se mbahen burra me mend

Duan kudo të jenë të parë

Në mexhelis e në Kuvend

 

11

Hall i madh me Skrapallinë

Ka rrezik të hash dhe dru

Dy ministra le të rrinë

Se na duhen dhe pa tru

 

12

O i gjorë mos harro Vlorën

Se ky faj lahet me gjak

Veç nishanet dhe shiritat

Kësaj pune i venë kapak.

 

 

Fan Stilian NOLI

Berlin 1926.(Vota: 6 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora