E merkure, 30.09.2020, 05:15 PM (GMT+1)

Gani Mehmetaj: Përrallat për "rilindjen e kulturës turke"

"Po punojmë̈ që të rilindim kulturën turke në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni", propagandonte Davutogllu, ish ministri i jashtë̈m turk, ideolog i neosmanizmit. Cilën kulturë?Kultura përfshinë: letërsinë, teatrin, pikturën, skulpturën, filmin etj. Ndërsa Perandoria turke nuk i kishte asnjë̈rën prej tyre. Si mund ti rilind kur nuk i kishte...

Ryzhdi Baloku: E vërteta shqiptare dhe gënjeshtrat serbe!

Lidhur me përmbajtjen e këtij shkrimi, në fillim u orientova që si temë të punimit ta shtroj çështjen e cila do të bënte fjalë për të vërtetën dhe gënjeshtrën si dukuri shoqërore, pa ndonjë prejudikim ndaj askujt. Mirëpo, këto ditë më rastisi ta lexoj një publikim ku flitej për botimin e një libri nga kisha serbe...

Xhelal Zejneli: Klasicizmi

Klasicizmi është drejtim letrar që erdhi në shprehje në mënyrë më të plotë në letërsinë franceze në shekullin XVII. Fjala vjen nga latinishtja classicus. Në gjuhë të caktuara përdoret edhe në trajtat klasika, klasik. Në shekullin XVI termin e ripërtëriu francezi T. Sebije. Ky në veprën e tij “Mbi artin poetik”...

Fritz Radovani: Kujtoj Fratin e pervujtë dhe të zbathun

Fillimisht At Fishta si arkitekt asht diftue tek ndërtesa e bukur Qela e Lezhës, e cila ka dritare të mëdha e të hijshme, ku bie në sy mikpritja e fratit, e ku asht edhe dhoma e At Gjergjit, në të cilën ka shkrue disa pjesë të Lahutës, dishmon nxanësi i Tij At Leon Kabashi OFM., edhe...

Kadri Tarelli: Merita Kuçi - Vdes të bëhem dritë

Pas kaq vitesh heshtje, më në fund poetja durrsake Merita Thartori-Kuçi po del me një libër të ri me poezi: “Vdes të bëhem dritë”, botim i Shtëpisë Botuese “FIDANI”, Prizren 2020. Jo si xixëllonjë, që ndriçon vetëm pak çaste dhe kënaqen fëmijët kur shikojnë një “fener” që lëviz lirshëm nëpër vreshta dhe...

Edison Ypi: Lagja

Populli i lagjes ecte gjithmonë rrëzave, gjithmonë ngadalë, gjithmonë kryeulur.Lagja administrohej nga "Këshilli i Lagjes", një tufë spiunash, hordhi burokratësh, kopè edepsizash, që "qanin hallet e popullit" sipas orientimeve të partisë, dhe interpretonin në mënyrën e duhur letrat...

Kozeta Zylo: Në 60-të Vjetorin e një aktivisti të nderuar të Diasporës z. Mark Qehaja

Gjashtë dekada jetë nuk janë as pak as shumë, e rëndësishme është si i ke kaluar ato gjashtë dekada në jetën tënde.  Ndonëse për njeriun gjithmonë vitet ikin vetëtimthi, përsëri ato ngelen në kujtesë si gurë diamanti që nuk ndryshken kurrë.  Në një ditë të diel në “Taverna Kyclades”, Queens Kryesia e Shoqatës Shqiptaro Amerikane ...

Edison Ypi: Ornela homerike

Ornela Vorpsi ishte një ulurimë shetitëse. Ornela Vorpsi ishte Femër nga ato për shkak të të cilave nisin eksode biblike, urdhërohen masakra, shpërthejnë luftra. Pra Ornela Vorpsi ishte Femër homerike. Ornela Vorpsi ishte aq e bukur, aq kryelartë, kishte një rrezatim aq energjik, sa vetëm me prezencë, pa shqiptuar asnjë fjalë...

Mehmetali Rexhepi: Shuhet bamirësi - dritëson bamirësia

Iku edhe Shuka në amshim! Lajm i pikëllueshëm për mua, për të gjithë ata që e kanë njohur, edhe për të gjithë të tjerët që i kanë prekur e përjetuar dorëdhënie të sinqerta të Shukri Sylejmanit... Shuka nuk jetoi vetëm për vete por, Ai jetoi edhe për të tjerët... Ndryshe mund të pohojmë "ishte shpirt i huaj" në kuptimin...

Hilmi Saraçi: Angazhimi politik i Mimoza Kusarit- Lila

Kohë më parë pata bërë fjalë për Vjosa Osmanin , njëra nder femrat e dalluara në veprimtarin  politike, aktualisht kryetare e Parlamentt të Kosovës. Në këtë rast fola edhe për udhëkryqin e saj në LDK. Ndërsa për veprimtarin politike te Mimoza Kusarit –Lila e cila gjithashtu si Vjosa Osmani dallohet në fushën e politikës, por me një angazhim...

Prend Buzhala: Identifikimi me armikun apo bizantinizmi e otomanizmi

Është mentalitet i trashëguar bizantin për ta pritur shpëtimin nga një Udhëheqës politik, ndryshe nga Evropa perëndimore, që e kultivon dhe e krijon Kultin e Vlerave. Domethënë, ende këtu njerëzit nuk janë mësuar që vendimet e shumicës vlejnë e janë demokratike, sepse ende vepron ai mentalitet bizantin, ku nuk vlen shumica...

Kalosh Çeliku: Psiko-analistja

Vjershën atdhetare-patriotike të Filip Shirokës nga Librat e Këndimit në kohën e Ernest Koliqit si ministër i arsimit “Shko dallëndyshe”, thotë se: Sot, “nuk të hyn në punë, nuk ta mësojnë qetësinë dhe durimin”. Dhe, “qetësinë dhe durimin” (sipas saj si psiko-analiste partiake) “e gjen veç në barnatore dhe te Zoti...

Timo Mërkuri: Arti gojor shqiptar, Milman Parry dhe… Petrit Ruka

Midis viteve 1933 dhe 1935 Milman Parry, në atë kohë asistent profesor në Universitetin e Harvardit bëri dy udhëtime në Jugosllavi, ku studioi dhe regjistroi këngë të artit gojor serb dhe boshnjak së bashku me ndihmësin e  tij  Albert Lord dhe Nikolla Vujnović. Ata punuan  kryesisht në Bosnje dhe konkluzionet ...

Ibrahim Kabili: Indiferentizëm vrastar, shurdhëri e frikshme!

Si gjithnjë po ndjek me shqetësim zhvillimet e fundit politike në Kosovë. Ende kam shpresë, se diçka do lëvizë, diçka do ndryshojë për mirë, falë mbështetjes së SHBA-së, Gjemanisë, etj. Kjo nuk mjafton, kur shikon sjelljen e klasës politike atje në lidhje me arritjen e marrveshjes me Serbinë, bëhesh pesimist...

Xhelal Zejneli: Simbolizmi

Nocioni simbolizëm ka domethënie të shumëfishtë – filozofik, linguistik, artistik, letrar. Si shkollë dhe si drejtim letrar, simbolizmi paraqitet duke filluar nga viti 1880, ndonëse tendencat simboliste shfaqen që në romantizëm, madje edhe më herët. Si në teori, ashtu edhe në praktikë, simbolizmi paraqet kryesisht negacion të...

Eshref Ymeri: Një përvjetor i shënuar i një shkrimtareje të shquar

Në nderim të 60-vjetorit të lindjes së Mjeshtres së Fjalës Artistike Mira Meksi - Ditëlindja! Ditë gëzimi, apo edhe ditë e përjetimit të një ndjenje trishtimi të lehtë, se u moshuam edhe një vit? Ka mendime të ndryshme. Sepse secili ka këndvështrimin e vet. E kuptueshme. Jeta ...

Florim Zeqa: Pavarësia e Kosovës, realitet apo iluzion!?

Përderisa shpallja e pavarësisë më 17 Shkurt 2008 ishte konsideruar si e arritura më e madhe e shekullit për shqiptarët, fillimi i dialogut të pabarabartë dhe pa njohje reciproke me Serbinë është goditja më e rëndë dhe shkatërrimtare për shtetin e Kosovës...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora