E enjte, 02.07.2020, 11:34 AM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Bashkëkombësit e mi të vonuar

Kohë më parë u bë rrëmujë në medie, kur bashkëkombësit e mi përtej Alpeve ftuan këngëtarin serb në Tiranë. Nuk është hera e parë që serbët e pushtojnë kryeqytetin e Shqipërisë. Por kësaj here nuk ia dhuruan çelësin e kryeqytetit mysafirit nga Beogradi, nuk e kishte kthyer ende serbi ...

Gani Mehmetaj: Hoxha i Sanxhakut kërkon rrënjët ilire

“Nuk jemi boshnjakë, nuk jemi as sllavë, jemi ilirë’, u drejtohet hoxha nga Pazari i Ri në Sanxhak besimtarëve të vet. “ I keni parë rrënojat e kështjellës ilire në afërsi të Pazarit të Ri, ajo është e jona, e ilirëve’, vazhdon ai i emocionuar. “Pse pushteti i Serbisë nuk na lejon t’i afrohemi qytetit...

Gani Mehmetaj: Letër kryeministrit Hashim Thaçi

Kohë më parë u shkrova me shpresën se do të merreshit seriozisht me Kosovafilmin për ta penguar shuarjen e këtij institucioni. Por zyrtarët e Ministrisë së Kulturës si për inatin tuaj, nxorën një zëdhënëse të lodhur e të padijshme, e cili tha se Kosovafilmi nuk po shuhet, por po bëhet arkiv ...

Gani Mehmetaj: Përralla për Nënën Terezë

Të rinjtë e Kodrës së Trimave e të periferisë së qyteteve të mëdha para luftës pikonin shqiptarizëm. Ata e mbajtën mbi supe rezistencën kundër dhunës serbe. Mësimi në shkollat e mesme e në Universitetin paralel u mbajt në periferi të qytetit, në shtëpitë e prindërve të këtyre të rinjve...

Gani Mehmetaj: Kali i Trojës në mesin e shqiptarëve!

Fryma që ta thanë shpirtin nga Sahara, ua ka mpirë mendjen një lukunie renegatësh, të cilët luftojnë si në dëlir  kundër shqiptarëve. Në vend të flasin për bukurinë e jetës, ata flasin për bukurinë e vdekjes. Të bukures i thonë e shëmtuar dhe të shëmtuarës, e bukur! Ka dëgjuar kush ndonjë hoxhë ...

Gani Mehmetaj: Nëpër labirintet e frikshme të institucioneve të Kosovës

“Si është Ibrahim Rugova” me pyeti polici serb me 1997 në Stacionin e Policisë në Lagjen e Muhaxhirëve, në Prishtinë. “Mos e keni gabim”, ia prita, “punoj në Rilindje e jo në Presidencë”  “Jo, jo nuk gabohem unë”,  mu kthye me cinizëm ai. “Nesër në mëngjes ta dorëzosh pushkën!” ...

Gani Mehmetaj: Udhëzuesi për zhdukjen e shqiptarëve

Është vështirë të gjesh në një libër aq shumë shpifje, insinuata, kurdisje e urrejtje të sëmur si në librin “ Shqiptarët dhe fuqitë e mëdha” të shkruar në fillim të shekullit të kaluar. Është edhe më vështirë të kuptosh shkallën e tillë të urrejtës patologjike sikurse atë të V. Gjorgjeviqit. Librat si ky duhet  ...

Gani Mehmetaj: Kur tyxharët e marrin fenë në brina

Hoxhallarët matrapaz me disa deputetë e politikanët lokal edhe më matrapaz nuk e meritojnë asnjë vëmendje të opinionit, edhe atëherë kur fëlliqin kundër kombit e atdheut, sikur të mos merrnin edhe më shumë guxim me shpërfilljen tonë. Mjeranët e tillë duhet zhveshur nga  ...

Gani Mehmetaj: Lëngata Dardania

Skena është gjysmë harkore me prapavijë të errët. Një dritë e zbehtë bie për së kithi, kurse para skena ka një formë të gojës së çapëlyer, ku edhe dhëmbët e ngërdheshur në formë të mbajtëses së strehës rrinë si çekanë mbi kokat e atyre që dalin e hyjnë në skenë ...

Gani Mehmetaj: Mujsharët

Nëpër rrugë e trotuare frynte fresku, që paralajmëronte mëngjesin. Brenda ngrehinës vapa shtohej, sikur ta kishte thithur gjithë nxehtësinë e ndërtesave për rreth. Korridoreve gjysmë të ndriçuara vraponin grupe të mbetura ...

Gani Mehmetaj: Lulia në bregdetin shqiptar (2)

Lulia u kthye në Kodrën e Trimave pasi nuk la vend bregdetar pa gjezdisur. E filloi me  Velipojën dhe, e përfundoi më Butrintin, duke u kthyer sërish nga kishte ardhur. Sa herë shikonte visoret bregdetare, mahnitej sërish sikur t’i shihte për herë të parë...

Gani Mehmetaj: Lulia në bregdetin shqiptar (1)

Lulia u kënaq këto ditë vape gjithandej bregdetit shqiptar. Nuk ngopej më ajrin, detin, ujin e njelmët dhe rerën. Qejf, o qejf, klithte sa herë dilte nga uji i freskët. Kënaqësitë gjithë herë i shprehte me klithma e pasthirrma, nuk i ndrynte në vete. Ka ardhur të bëhet pjesë ...

Gani Mehmetaj: Portreti politik - Sali Berisha (2)

Largimin e Salih Berishës nga skena politike do ta ndjej gjatë Partia Demokratike, por edhe e djathta shqiptare në përgjithësi. Berisha dhe PD-ja u bënë strumbullar të një përcaktimi politik, e mbajtën mbi supe tërë luftën kundër komunizmit më të egër në Evropë ...

Gani Mehmetaj: Portreti politik - Sali Berisha (1)

Ishte emocionuese përlotja e të rinjve tiranas derisa idhulli i tyre, Salih Berisha e lexonte tekstin e dorëheqjes. Ishte prekëse letra e 16- vjeçarit  që i drejtohet kryeministrit. Një atmosferë e këtillë dashurie e adhurimi ma kujtoi fillimin e karrierës politike të liderit shqiptar ...

Gani Mehmetaj: A janë shqiptarët rrënjëshkulur?

Shumica e dalmatëve, por edhe e kroatëve intelektual, më mburrje ta thonë se kanë gjak ilirë. Dalmatët e sotëm nuk duan ta pranojnë se janë ardhacak në Dalmaci, por thonë ata, janë vendës, më rrënjë të forta ilirë, të përzierë ca- më të tjerët. Të gjitha emërtimet e lumenjve ...

Gani Mehmetaj: Kur periferia dikton politikën kombëtare!

Kur një hoxhë islamik preku në sedrën e femrave shqiptare, duke i fyer e moralizuar me kutin e mesjetës islamike, reaguan më në fund edhe qarqet zyrtare e publicistike të Kosovës. Kur kolegu i tij –hoxhë i periferisë së Prishtinës para disa vjetësh preku në emrin e figurës më të madhe shqiptare të shekullit ...

Gani Mehmetaj: Gazetari përtace

Gazetaria në Kosovë është në pozitën e njëjtë më atë të shoqërisë. Përpëlitjet e tranzicionit, i cili po zgjatet tërkuzë pa ia parë fundin, kapitalizmi i egër, që duhet ta kalojmë si fëmijët kollin e fruthin, dhe sistemi i pa konsoliduar ...

Gani Mehmetaj: Jemi shtet laik a islamik?

Arsyeja pse Kosovën nuk e kanë njohur shumica e shteteve islamike është hezitimi i tyre për përkatësinë tonë religjioze, thotë Sekretari i Organizatës së Bashkimit Islamik, Ekmeledin Ihsanologu para deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Këtë deklaratë ai e hodhi në dhjetëvjetëshin ...

Gani Mehmetaj: A u tha Tadiqi në Shkodër: Kosova është Serbi?

Fushata zgjedhore në Shqipëri domosdo manifestohet në Kosovë e në territoret etnike. Mediet elektronike të Tiranës ndiqen njëjtë në Kosovë. Ka përpjekje të ngulmëta nga disa qarqe mediatike që zgjedhjeve të 23 qershorit t’u qasen si çështje të një shteti tjetër...

Gani Mehmetaj: Ta duash kombin nuk është nacionalizëm!

Asnjëherë më shumë se sa tash nuk patëm nevojë për kultivimin e krenarisë kombëtare e atdhedashurisë. Asnjëherë më shumë se sa tash nuk lipset ruajtja e kultivimi i traditave pozitive me vlerat burimore që na mbajtën zgjuar, duke na mobilizuar ta kultivojmë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora