E marte, 23.04.2024, 08:14 AM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Kush e nxit urrejtjen patologjike kundër shqiptarëve katolikë?

E hene, 29.01.2018, 10:28 PM


Kush e nxit urrejtjen patologjike kundër shqiptarëve katolikë?

Nga Gani Mehmetaj

Shqiptarët katolikë janë cak i urrejtjes patologjike të një kategorie shqipfolësish, megjithëse po t’i pyesësh pse, nuk e dinë. Kurrë nuk i patën në fqinjësi, kurrë nuk patën fërkime me ta, kurrë nuk e kanë takuar një shqiptar të vetëm të besimit katolik, nuk e dinë as si duken. Asnjë të keqe nuk e patën prej tyre, pos të mirave, sepse kulturën e arsimin kombëtar, ua sollën shqiptarët katolikë në Shkup, Kumanovë e në Prizren. Por, si të përmenden në biseda çajtoresh, nëpër portale, një kategori e gjysmanalfabetësh dashakeqës e dështakë, që as gjysmën e shkronjave nuk i bëjnë bashkë, nisin e shkumojnë kundër shqiptarëve katolikë sikur t’i kishte mbërthyer tërbimi i kafshëve.

Marrëzinë e mosdurimin, madje urrejtjen e shprehin kudo. Asnjëherë nuk e kam kuptuar këtë mosdurim prej të çmenduri, që më me urrejtje flasin kundër shqiptarëve katolik se sa kundër serbëve.

Në të kaluarën pjesa dërmuese e hoxhallarëve, spiunë të Jugosllavisë e Serbisë flisnin hapur se më i mirë është serbi se shqiptari katolik, megjithëse serbi ua kishte përdhunuar nënat edhe atyre hoxhallarëve, kurse shqiptari katolik ishte përpjekur t’i mbronte ata dhe vetën. Pastaj hoxhët thoshin se po u fut shqiptari katolik në shtëpi, gruaja myslimane duhet të fshihet prapa serbit (shkaut) që të mos e sheh katoliku! Apo më të afërm e kemi (shkaun) serbin se shqiptarin katolik!

Një pjesë e shqiptarëve të bërë synet edhe në tru e pranonin urrejtjen që ua kultivonte hoxha-spiun. Por sot nuk e kam të qartë pse e pranojnë. Ndërkaq, hoxhallarët vazhdojnë ta kultivojnë urrejtjen patologjike kundër shqiptarëve katolikë kudo nëpër xhami e raste varrimesh, veçmas ndër shqiptarët e Maqedonisë. Ndërkaq, hoxha as dikur as sot nuk e thotë një fjalë të keqe kundër serbit.

Në Kumanovë, Tetovë, Kërçovë e Manastir nuk jeton asnjë shqiptar katolik, ndërsa shqiptarët e bërë synet në tru flasin me urrejtje prej të sëmuri kundër tyre.(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora