E shtune, 11.07.2020, 04:22 PM (GMT+1)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Hoqa shqiponjën nga flamuri...

Shkrimtari dhe publicisti, Sejdi Berisha nga Kosova (Peja) u nderua me Çmimin e Dytë për poezinë më të mirë në Festivalin e Parë “Poeteka Gjithëkombëtare – Ndue Bytyçi” që u mbajt në Tiranë, më 26 gusht 2012, e në të cilin morën pjesë shumë poetë dhe poete nga Shqipëria, Kosova, SHBA dhe nga diaspora...

Sejdi Berisha: Një manifestim që simbolizoi bashkimin e mendimit dhe të unitetit kombëtar

Në bukuritë e malit Dajti afër Tiranës, të dielën (26 gusht 2012) u mbajt Festivali i Parë“Poeteka Mbarëkombëtare-Ndue Bytyçi”, i cili manifestim u organizua nga Shoqata“Bytyçi” në Tiranë. Kjo ngjarje kulturore u mbajt në kuadër të ditës së kësaj shoqate por edhe në frymën e shënimit të 100-vjetorit të Pavarësisë të Shqipërisë. Dhe, lirisht mund të thuhet se manifestimi tradicional i “Bytyçi” dhe poetika-festival i parë i këtij lloji që e ...

Sejdi Berisha: Kreshtat që e duan dhe e ruajnë krenarinë, madhështinë dhe qëndresën

Sado që shkruan për bukuritë e natyrës dhe për madhështitë që ka vendi ynë, e në këtë rast, trembëdhjetë fshatrat e Rugovës afër Pejës, dot nuk mund të mos shkruash bile ndonjë fjalë apo ndonjë varg për rëndësinë, për pozitën dhe pamjet mahnitëse që ka kjo pjesë e vendit, e cila historikisht, ka mahnitur dhe mahnitë edhe sot njerëz të mendjes, udhëpërshkrues dhe historianë, por ka mahnitur edhe ushtritë e shumë ...

Sejdi Berisha: Prezantimi i vlerave të karikaturës kombëtare në Pejë

Komuna e Pejës, e cila njihet me traditën dhe begatinë e vlerave shpirtërore dhe kulturore, këto ditë gushti opinionit i ofroi edhe një eveniment të rrallë kulturor, fushë kjo e cila në rrafshin kombëtar akoma nuk është lëruar dhe zhvilluar sa e si duhet, edhe pse në këtë drejtim janë bërë përpjekje të konsiderueshme që edhe kjo formë e artit figurativ dhe e kulturës të ...

Sejdi Berisha: Çfarë të doni me mua bëni...!

M’i lidhni duartShikimin ma shkurtoniMa ndaloni dashurinëTë gjitha i pranojVetëm gjakun e hakmarrjes Kurrë mos e lakmoniSe thënë kanëLisin e thanëDritën e verbonZërin e shëmtonLuleve ua këputë petalet...

Sejdi Berisha: Sikur për të fundit herë...

Ky udhëtim imi arkeologjikNëpër shpërputhjet shpirtëroreMendjen ma rrotullon si në vorbullDhe, sikur për të fundit herëNë oazën e saj pushojDjersa si kripë detiMë del në shpinëBuka nuk është pazar lodrashAs gjuha relikte e të folurit ...

Sejdi Berisha: Nga dritarja ime...

Nga dritarja imeSa shikimet më janë përvjedhurDëshirat në ëndrra më janë shndërruar Zëri më është shpërndarë si plasje zemreNga kjo dritareZogun e lumturisë e kam thirrBukurisë së tokës lutur iu kam Për bimën e shëndetshme ...

Sejdi Berisha: Ik sa të duash poet, ik...!

SotAsnjë vargAsnjë fjalëAsnjë shkronjëSe ka ikur poetiE toka rënkonQielli rri hapurIk sa të duash poet, ikSe të gjitha rrugëtSërish të sjellin tek neTek atdheu dhe kombi yt...

Sejdi Berisha: Shpjegim

Një lule me aromë atdheuNjë gjeth molle të vendlindjesNjë fresk mëngjesi Me madhështinë atëroreNjë buzëqeshje nga fytyra e nënësNjë fjalë e ngrohtë që nuk përcëllonEdhe një përqafimSi fëmijën kur e shtrëngon ...

Sejdi Berisha: Pesha e trajtimit të jetës dhe historisë

Nëse fjalën e konsiderojmë si nocion fondamental të jetës, të bërjes dhe të organizimit të saj, autori i librit “Këpucët e rënda të lirisë”, Prend Buzhala, në këtë aspekt, peshën dhe imagjinatën e këndimit poetik e bën detyrim të mendimit jo vetëm filozofik apo të përditshmërisë, por edhe të “debatit” me vetveten dhe me opinionin përtej stadit ...

Sejdi Berisha: Vargu peizazh jete

Naxhie Berbati-Kastrati, ka kohë që vargun e ka bërë pjesë të jetës dhe të veprimtarisë së vetë, e cila tani e sa kohë është edhe mësuese e gjuhës dhe e letërsisë shqipe në Shkollën e Mesme të Arteve Aplikative “Odhise Paskali” në Pejë. Ajo qysh si e re, kohë pas kohe është prezantuar me poezi dhe ...

Sejdi Berisha: Në tryezën time

Në tryezën time ka bukë thekreKa bukë misri të ngjyer në lëngKa hallvë që e gatuante nëna imePër festë bajrami e netë të mëdhaNë tryezën time ka kripë Edhe spec të kuqeQë babai i përzinte për apetitNga djegësimi qullë i bëhej fytyra...

Sejdi Berisha: Këngë arbëreshe apo vazo e thyer

Njëqind vjet a është një shekull...Apo është epokë e para stinëve të tokësApo që nga kur merr frymë dheu imQë nga cila kohë këndon njeriu 2.Po, ç’janë këto stinë të këputuraQë m’i forcojnë hallkat e bashkimitQë m’i prarojnë zinxhirët e lumturisëQë shndritja e tyre hapë e bashkon rrugë...

Sejdi Berisha: 30 vjet krijimtari - Lulzim Logu

Lulzim Logu i rri karshi jetës aq dinjitetshëm, sa që vargu i tij shndërrohet në ligjëratë historie, bëhet orë mësimi dhe edukatë që s’të lëshon dot nga detyrimi njerëzor...Urat krijuese e kanë peshën e vet, e kanë dashurinë reciproke, të cilën dikur e kemi mbajtur të fshehur si mollën në gji, apo si flamurin në fund të arkave ...

Sejdi Berisha: Lotët e tyre ishin...

Duke më përqafuarShpesh më thonëNdal o njeriKu je duke nxituarUnë pyes vetvetenPse më thonë kështuDikush më hetoiDuke u përpëliturDritë të madhe ke krijuar...

Sejdi Berisha: Në këtë dhomë askush nuk ka vdekur...

Sa herë që kam dëshirë të shkruaj apo të them diçka në shkrimin tim, në të njëjtën kohë ndjej një dridhje por edhe kënaqësi, e kur të bashkohen këto, sikur më bëjnë më të lumtur për guximin që kanë njerëzit. Ndoshta, një gjë e tillë edhe të detyron të futesh në brendinë e njeriut dhe të nxjerrësh gjëra që i ngjajnë misterit, apo ta hasesh dritën, e cila rri në terr dhe ashtu me ...

Sejdi Berisha: Madhështia e vargut për tokën plotë varre

Poetët, të cilët pjesë të jetës, të gjakut dhe të dashurisë e të etjes e kanë luftën për liri, ata vargun e kanë këngë madhështie, me të cilën, sado mirë që e këndojnë, ata prapëseprapë mbeten të etur për të thënë e për të rrëfyer edhe diçka, dhe atë, duke filluar nga vetvetja e deri tek rrugëtimi nëpër zjarr që ka lënë gjurmë për të thënë shumë, për t’u mburrur e për t’u kritikuar...

Sejdi Berisha: E, ku unë...?

E, ku po ikën...Kah po shkonKe këmbë për të ecurVetëm edhe një hapDeri tek praguDorezën e hapjes për ta prekurÇelësin për ta kërkuarNjë derë për ta hapurPastajPër ta tretur çelësin...

Sejdi Berisha: Prostestë e vargut për atdheun si hartë ''arnuar'' dhimbshëm

Se piktura bindshëm korrespondon me poezinë, se bashkërisht janë faktorë të ndijimit të veçantë shpirtëror, dëshmojnë shumë mendime e studime të mirëfillta letrare, nga arti pamor por edhe nga fusha e filozofisë së mendjes. Këtë mbështjellës të zjarrmisë shpirtërore, të mendimit gjithnjë të pambaruar për fenomenet e jetës dhe të rrugëtimit krijues e të ngrohtësisë...

Sejdi Berisha: Takimi me krijues dhe promovimi i veprave - urë e bashkimit kombëtar

Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, ditë më parë u bë promovimi i veprave, “Tingujt mallëngjyes” dhe “Zëri im i brendshëm” të poetes nga Peja, Angjelina Krasniqit Bardhaj e cila jeton dhe vepron në Gjermani, dhe të krijuesit Pilo Zyba, “Troja e trojeve të mia” nga Përmeti, por i cili jeton dhe vepron në kurbet, Greqi. Në këtë festë letrare, morën ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora