E shtune, 25.03.2023, 11:28 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: "Ndjenja shoviniste"

E marte, 14.03.2023, 06:10 PM


Në prill dhe korrik 1949 u arrestuan një grup shqiptarësh të ardhur nga Çamëria, me banim në Shkozet të Durrësit: Haki Qamil Kasa, Sadik Gani Kasa, Mehmet Jakup Kasemi, Nexhip Mehmet Haxhiu, Isuf Vesel Sejko. Akuzoheshin se kishin "ndjenja shoviniste", mbledhjen e ndihmave për familjet e çamëve të dënuar për arsye politike, etj. Marrëzitë e komunizmit dhe urrejtja ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe Çamërisë nuk kishin kurrë fund.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora