E merkure, 08.02.2023, 09:52 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Portreti i një vuajtjeje të gjatë

E premte, 23.12.2022, 06:57 PM


Kjo është fotografia e fundit e jetës e z. Kujtim Refat Pelaj (1924-2009) nga Vlora, i cili u dënua 4 herë dhe vuajti 31 vjet e 3 muaj heqje lirie. Një portret që i ka të skalitura të gjitha

Hyri në burg në moshën 21 vjeçare dhe doli prej andej kur ishte 64 vjeç. Vdiq në azilin e pleqve në Fier. Në listimin tim, ai është numri 18 për nga vitet e burgut që ka kryer. Rrallë mund të gjesh në botë raste të tilla të një persekutimi të pashembullt dhe kriminal.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora