E enjte, 09.02.2023, 01:03 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Më 21 tetor 1912, Konti Berchtold dhe San Giuliano vendosën për formimin e Shqipërisë së pavarur

E enjte, 03.02.2022, 07:35 PM


Në librin e ri që sapo ka dalë në dritë i autorit Gjon Keka me titull “Kombi shqiptar dhe fati i tij”, përveç temave mbi lashtësinë iliro-arbërore, si dhe epokën e artë të Gjergj Kastriotit, gjendet edhe një temë e rëndësishme se si dhe kush vendosi për pavarësinë e Shqipërisë. Autori në këtë libër i dokumenton mjaftë mirë të gjitha temat e trajtuara me seriozitet.

Por, megjithkëtë të ndalemi te tema e pavarësisë së Shqipërisë.

Kush në të vërtetë e formoi shtetin shqiptar?

Sikurse flasin dokumentet historike, Shqipëria e pavarur u formua falë kontit Berchtold të Austrisë dhe atij italian San Giuliano; këta ishin ata që i dhanë dritën e gjelbër përfaqësuesve të Shqipërisë që të shpallnin pavarësinë e Shqipërisë(më 28 nëntor 1912).

Siç flasin dokumentet historike, më 21 tetor 1912, dy ministrat e Jashtëm, konti Leopold Berchtold dhe Antonino di San Giuliano, u takuan në San Rossore dhe vendosën të formojnë një Shqipëri të pavarur.

Lexuesit dhe studiuesit e interesuar librin e autorit Gjon Keka mund ta gjejnë në Libraritë e kryeqytetit të Prishtinës – në Libraria Dukagjini dhe Libraria Artini-Toena(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Portret i rrallë i kryeheroit Gjergj Kastrioti, në mesin e figurave tjera të historisë botërore Libër i ri i autorit Gjon Keka: Kombi shqiptar dhe fati i tij Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante një simbol të zemrës të pikturuar me mbishkrim Gjon Keka: Një dorshkrim i rrallë mbi historinë e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore Gjon Keka: Epoka e Gjergj Kastriotit e ka pasuruar historinë e Arbërisë dhe të Europës Gjon Keka: Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë, aty ku e bashkoi Arbërinë dhe popullin e tij Gjon Keka: Vdekja e Gjergj Kastriotit, ishte për arbërorët humbje e shpresës dhe mburojës së tyre Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e vuri veten në shërbim të së mirës dhe shpëtimit të kombit arbëror Gjon Keka: Korrespondencë me rastin e vdekjes së poetit tonë kombëtar Gjergj Fishta Gjon Keka: Si pasardhës të Gjergj Kastriotit, 17 Janari duhet të shpallet ditë zie kombëtare Gjon Keka: Medalje apo monedhë e rrallë e Lezhës, plisi dhe Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Një portret i rrallë i mbretit arbëror Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Me rastin e pëvjetorit të 32 të themelimit të LDK-së Gjon Keka: Vera jonë arbërore Gjon Keka: Familja aristokratike gjermane Humpis mbante veprën kushtuar Gjergj Kastriotit në Bibliotekën e tyre Gjon Keka: Në qeverisjen e Gjergj Kastriotit nuk kishte asnjë skandal, as egoizëm dhe as lakmi Gjon Keka: Perandoria otomane nuk i mbrojti trojet arbërore Ribotohen dy libra të studiuesit Gjon Keka, për Hotin e Kastriotin Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e qante hallin e fatit të Arbërisë në vetmi

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora