E diele, 25.02.2024, 05:49 PM (GMT)

Kulturë » Zhiti

Visar Zhiti: Shkurt dhe ç’është Drejtësia

E marte, 01.02.2022, 07:00 PM


SHKURT

dhe ç’është Drejtësia…

Nga Visar Zhiti

Muaji i dytë i dimrit, më i pakti, por mbase më i acarti dhe në Kalendarin e Atjonit është një pikturë me ngjyrat e tij, konkrete me ibrikë e gota çaji si për ngrohtësi dhe një copëz gazete në sfond me shqetësimet e ditës.

Piktura është e ndarë në tresh për të dhënë trininë tonë.

Citati në tre gjuhë, i nxjerrë nga libri i Atjonit - student filozofie, “Pêr atë që dua(m)” sjell një koncept ndryshe e të gjerë të Drejtësisë, që s’lidhet aq shumë me kushtetutat e gjykatat. “Është ai princip, ku çdokush bën vetëm ato gjera që prej natyre e ligji është thirrur të bëjë”. Edhe këtu sikur ka një trinitet, sipas nesh, të bësh atë për të cilën je i aftë, që e ke natyrë, që është dhe shoqërisht e ligjshme dhe vetëm kur je i thirrur për këto. Thirrja vjen nga lart. Është dashuri… Sa e sa herë ne të gjithë duam të bëjnë ato, për të cilat s’jemi të aftë e s’dimë e s’duhen e nuk na i ka kërkuar kush e jo më të jemi thirrur… dhe kështu pllakos një padrejtësi e çmendur gjenerale deri në mizori.

Patjetër të mësojmë nga bijtë dhe bijat, ndoshta më shumë se nga të gjithë!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora