E diele, 19.09.2021, 10:20 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Filozofia e jetes-Urtesia popullore

E diele, 18.07.2021, 09:25 AM


Luan Kalana:

-Filozofia e jetes-Urtesia popullore

“Une dua Njeriun,sic e ka krijuar naryra dhe perendia,por njerezit e ligj,nuk i duroj dot.”-Lumeka

ese I-Urata dhe Bekime.

..."Ju nxjerte goja mjalte,t'u thafte gjuha ! -popullore

-Ju, qe beni marrezi,te keqia,

qe keni urretje ,hakmarrje e mallkime,

Perendia e ka bere Njeriun-shenjteri,,

per dashni,paqe e miresi ,

jo lufte e armiqesi,

por vetem vllazni! "

*    *       *

ese II-NJERIU -Shenjteria e Planetit

Kurrë !-dhimbje dhe urtesi

-të vraftë e mira  !...-populli

A vritet Njeriu?! -kurrë

A vritet nje Nënë?!-kurrë

A vritet nje Fëmije?!-kurrë

A vritet nje Grua ?!-kurrë

A vritet nje Engjell?! kurrën e kurrës..

-Të vrafte mira ,po c'beni keshtu,a keni shpirt njeriu !

Ju vraftë e mira,zoti marrtë hak per JU !

@Lumeka .(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora