E hene, 27.09.2021, 01:27 AM (GMT+1)

Mendime

Kastriot Dervishi: Varreza e Rrmajit në Shkodër në dy harta

E hene, 03.05.2021, 05:20 PM


Varreza e Rrmajit në Shkodër në dy harta

Nga Kastriot Dervishi

Harta bashkëlidhur tregon varrezën e Rrmajit në Shkodër sipas koordinimit të dy hartave, të vitit 1944 dhe të kohës së sotme. Krahasimi tregon se është shtuar tokë në drejtim të lumit, në pjesën lindore. Vija e kuqe tregon zgjerimin e varrezës nga lindja. Shigjeta me ngjyrë të zezë tregon drejtimin e pushkatimeve në vitet e para të vendosjes së regjimit komunist. Pjesa e brendshme e varrezës është e qartë në hartën origjinale dhe nuk është përdorur për të varrosur personat e dënuar me vdekje (brenda rrethimit ka qenë edhe një tip magazine). Vetëm në vitin 1945 në Shkodër u ekzekutuan me vendim gjykate plot 66 persona. Në listën e përgjithshme të personave të këtij viti, Shkodra zë vendin e dytë pas Tiranës, e cila ka një shifër të konsiderueshme. Numri i të ekzekutuarve të vitit 1945 është shumë i lartë për një vend të vogël si Shqipëria. Është për t’u kujtuar se në vitet e regjimit fashist dënimet me vdekje të gjykatave nuk e kalojnë shifrën e 10 personave të ekzekutuar.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora