E enjte, 29.10.2020, 07:42 AM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Çelësi i luftës

E enjte, 25.06.2020, 10:41 AM


Jusuf Zenunaj

ÇELËSI I LUTËS

Heshtim, heshtim

si në gjumë "pushojmë",

mbas fjalëve të të mëdhënjeve

si gjithmonë vrapojmë ?!

Kem shtet e nuk guxojmë

njohje të reja të kërkojmë -

Vuçiqit plagët t'ia " lëndojmë ",

as në Washington s'mundemi të shkojmë !?

Heshtim me shtet sikur pa shtet

edhe ca ditë e ndoshta një vjet !?

Jo, more jo, se Luta çelësin gjeti

sikur t'i nxirrte dy lekë prej xhepi ,

një lypsari t'ia falte në mes të Çarshisë

tha : " t'i jepim edhe diçka Serbisë " !!!

J.Z. , Dilbeek , më 23 qershor 2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora