E hene, 19.04.2021, 10:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Mësuesi im

E diele, 26.03.2017, 02:50 PM


Bashkim Saliasi

 

Mësuesi im

 

Nje tufe me lule mblodha,

mesuesit tim t'ia dhuroje,

atij qe me mbajti doren,

Abc-ne me mesoj.

 

Te vrteten nuk e dija,

koha te largon,

ne festen e 7-marsit,

rastesishte e mesova.

 

Me tufen e luleve ne duar,

te varrezat vrapova,

mesuesin tim te pare,

lulet e fresketa ia çova.

 

Si puhize e mengjesit,

kujtimet mu trazuan,

mesuesin tim te pare,

kurre s'kam per ta harruar...

 

Pranvera

 

Njgjyra-ngjyra si ylberi,

jeshilon ku hedh syte,

e bukur vjen pranvera,

te rinjte i lumturon.

 

Çelin manushaqet,

Çelin jargavanet,

gezohet rinia,

buzet mbledh pleqeria...

 

Paradoks

 

E sham perendine,

gati per 20 vjet,

kur socializmi na merziti,

e hoqem qafe nga ajo jete.

 

Te provojme kapitalizmin thame,

populli thote dhjem dynjan,

po hajde gjej mendjen ketij populli,

ta qeverisim kete vatan...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora