E marte, 21.09.2021, 12:39 PM (GMT+1)

Kulturë

Hysen H. Ymeri: Ibrin e rinisё sime

E hene, 06.02.2012, 07:26 PM


HYSEN H. YMERI

 

IBRI I RINISЁ SIME

 

Zbathur kaluar e kam

Ibrin e rinisё sime

Shputat e kёmbёs kanё qenё

Tё njoma,si shkёmb trime

 

Nuk kam pasur atёherё

Sikur sot pasqyrё

Nё ujitё e tij tё kthjelltё

Kam parё timen fytyrё

 

As sot tokёn,si dikur

Nuk e merr gjumi

Edhe pse dy brigjёt si mur

I pёrqafon,I puthё lumi

 

Nuk e shohё vehtёn

Se lumi nuk ka kthjelltёsi

Unё pranё tij e qajё jetёn

Ai I pavdekshёm,unё fluskё e tij

 

Lamtumirё,ibri I rinisё sime

Kush ta vodhi atё kaltёrsi

Tani uji tepёr I turbulluar

Prap tё dua,por me dhimbёsuri

 

Ti mos m’I bartё eshtrat

Por fundosmi nen gurinё

Le t’I nurojnё shekujtё

Se vetёm aty gjejnё lumturinё…

 

  Nga Hysen H. Ymeri,krijues,Klinё

Shkruar me 4 janar 2012.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora