E shtune, 10.06.2023, 11:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Dea Behramaj: Tina dhe zogu

E diele, 05.02.2012, 06:23 PM


Tregim p?r f?mij?

 

TINA DHE ZOGU

 

Nga Dea Behramaj, nx,kl,III1.shk.f.”I.Rraci”-Klin?

 

Fryente er? vjeshte.Zogjet shtegetar filluan p?r t’u nisur kah vendet e nxehta.Mir?po zogj?t vendas jetojn? n? vendin e vet,kudo q? jan?.Nj? zog I vog?l posa kishte m?suar fluturimet e para ishte ndar? nga prinderit e vet.Tina e vog?l sa ishte n? loj? n? oborrin e sht?pis? pa zogun I cili ishte ngatrruar n? therra dhe nuk mundi t? dal? dhe t? fluturoj.Ajo e mori  dhe e luti zogun q? t? ngren? dhe I dha uji p?r t? pi..Sa e kishte n? dor? zogun ai nuk rrinte,por m? z?rin e vet I k?rkonte prinderit e vet.Tin?s I erdhi keq dhe pa e pyetur n?n?n e vet u nis? kah fushat dhe mal?t p?r t’ia gjetur n?n?n yogut t? humbur.Kur Tina mb?rrij?ti buz? nj? mali,zogun q? e kishte n? dor? filloj t? cic?rroj.Nga degz?t e lisave u d?gjuan shum? cic?rrime zogj?sh dhe ju afruan Tin?s.Tina e l?shoj zogun nga duart? e veta dhe ai iu bashkuar zogj?ve tjer?,por nuk harroj p?r pa u kthyer me prinder t? vet p?r t’iu fal?nderua Tin?s.E p?rcill?n Tin?n gjersa filloj t? bije nata mbi male e fusha.Tina u nis? p?r sht?pi vet?m por tani kishte frik? nga err?sira….Sa ishte duke ec? fushave u d?gjonte nj? z? q? u p?rcillt? me jehon? n?p?r brigje e lugje:Tina,Tina,ku je!?-Mami,mami,jam t? lisi I zogj?ve,erdha!....Fryente nj? er? vjeshtore e leht? por kur u pan? bije e m?m? filluan t? vrapojn? njera nga tjetra dhe u p?rqafuan duke ju rrjedhur lot?t e g?zimit._Tina u betua para n?n?s se kurr? m? nuk do t? largoh?t nga sht?pia pa pyetjen e n?n?s…(Vota: 11 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora