E enjte, 25.02.2021, 04:58 AM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Kënga shqipe rixha po banë

E hene, 14.11.2011, 07:51 PM


KËNGA SHQIPE RIXHA PO BANË

 

Kënga shqipe , rixha  po  banë –

Më këndoni qysh jam kanë !

Pashë këtë tokë, bukë edhe kripë –

Po u përbejë t’ më këndoni shqip !

 

M’ këndoni shqip, si At Gjergj Fishta –

Mos m’ shëmtoni duke  m’ ngjitë bishta !

N’ daç toskërisht e n’ daç gegërisht –

S’ kam nevojë me më ngjitë bisht !

 

As greqisht e  as turqisht ,

As serbisht , as arabisht ,

Maqedonisht , as magjupisht ,

Bullgarisht , as rumanisht !...

 

M’ këndo shqip , si m’ ka falë Zoti ,

Si m’ këndoi Gjergj Kastrioti !

M’ këndo shqip , si m’ këndoi Naimi ,

Mos m’ këndo me gjuhë jetimi !

 

S’ kam nevojë për “tra – la – la “,

S’ kam nevojë për  “tallava “!

Jam e bukur – këngë krenare ,

Që m’ krijoi nëna shqiptare !

 

N’ daç me “iso” , n’ daç me tel –

S’ kam nevojë , unë, për “gazel”!

N’ daç me gajde , n’ daç me def –

Jam e bukur , këngë për qejf !

 

Gjilan, më 09.11.2011.      Demir KRASNIQI

 (Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora