E enjte, 06.05.2021, 04:18 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Përcjellja e Kolonelit

E diele, 13.11.2011, 08:50 PM


Neki LULAJ

 

PËRCJELLJA E KOLONELIT

(Kushtuar Kolonel Ahmet Krasniqit)

 

Heshtja ka kafshuar kolonën

Lëvizje me plagën e dhimbjes

Në përcjellje

Seicili bluan në mullirin e kohës

Në mullirin e befasisë

Në mullirin e dijes

Kush ta zuri pritën

Ku të shitoi terri

Ti shumë e deshe dritën

Lum koloneli!

 

Hapat në rrugëtimin e fundit

me ty

Grijnë heshtjen mortore

Dhembja shtrydhë

E ndrydhë ndjenjajt

Kafshon buzët e dridhura

Që loti mos të na e tradhëtojë

Ligësinë shekullore.

 

Turma memece gjarpëron

Seicili ka hapur kelendarin

E jetës

Të veprës

Të fëmijërisë

Rinisë dhe burrërisë

Tënde, kolonel

Haj medet!

 

E vështirë ishte

Lindja dhe rritja e jote

Shtërngatë shekulli

Në fëmijëri dhe rini

Tërmet shekulli në burrëri

Tradhëti shekspiriane

Në kryeqytetin e vendit amë

Atentat në Shqipëri.

 

Si zvarranikët pikëllues

Ecim drejtë aktit të fundit

Kosova lëndinë e plagosur

Hienat zgërdhihen mes turmës

E koloneli nga të çarat arkivolit

Tinguj kushtrimi lëshon:

Kapni kusarët, kriminelët,

Skuadra vrastare mes turmës

Çfarë kërkon!

 

E kolona ecën, e ecën

Rrugëtimit gjarpëror

Shtëpi e lisa ndajnë dhimbjen

Përshëndetjen e akullt

Në rrugëtimin e fundit

Në ndarje me kolonelin

Zhilivoda,Vushtrrija dhe Kosova

Shqipërinë e përjëtson.(Vota: 12 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora