E shtune, 15.05.2021, 06:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhavit Gasa: Drite qe nuk shuhet

E shtune, 12.11.2011, 08:58 PM


Xhavit Gasa

 

DRITE QE NUK SHUHET

 

Pjeter Arbnorit.

 

As rete e zeza,

As bunkeret e zinj,

As telat me gjemba,

S'te mposhten dot ty.

 

Kur mbi trup te rendonin dhimbjet,

Mbyllur padrejtesisht ne te zezen qeli,

Mbi shpatulla duroje te ergrat tortura,

Se ne zemer te ziente zjarri per liri.

 

Dhe kur ti e arrite pranveren,

Qe aq shume e enderove,

Me modesti e flake tutje urrejtjen,

Fjale te mencura e miresi dhurove.

 

Kush tha se ti vdiqe?

Kush tha se u shua jeta jote?

Ti do te mbetesh rreze drite,

E do te shkelqesh neper mote.(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora