E enjte, 24.06.2021, 06:47 AM (GMT+1)

Kulturë

Tea Hida: Sfida

E premte, 11.11.2011, 09:55 PM


SFIDA

 

Nga Tea Hida

 

Ne nje menyre apo ne nje tjeter, vijme ne jete per te qene misionar, per te qene te lumtur, te trishtuar apo edhe  per te ikur nje dite per te mos kthyer koken pas. Ikim per te shlyer nje mekat, nje harrese ndoshta edhe nje liri te cilen e kemi kufizuar ne jeten e mparshme. Si eshte jeta ? Si eshte ajo e pertejmshmja ? Njeriu guxon dhe kalon kufinjte e vekte  te imagjinates duke  shkuar me tej ,duke liruar zinxhiret e disiplines e duke tejkaluar shpeshhere qellim e tyre .e pse ndodh kjo ,? Sepse qenia njerzore eshte e pakuptueshme e nderlikuar komplekse jo e mirfillte ...... sot njerzit sfidojne ne krime duke u zhytur cdo dite e me shume ne mjerim shpirteror ..... sfidojne ne lumturi duke i ber edhe me forte se kurre e duke u dhene kurajo per te ecur ne nje rruge me pengesa dhe rremuja .... Kjo eshte jeta sfide pa te cilen nuk mundemi te marrim fryme nuk mundemi te jetojme, sepse te sfidosh eshte bukuria dhe njikohesisht  e shemtuara ekesaj fryme te shenjte .. jetes . Ne jete nuk ka kohe per te filozofuar, ne jete nuk ka kohe per leksione, ne jete nuk ka kohe per gabime te sterthena e kujtuara .. nje jete nuk eshte kurr e pamjaftueshme per kenaqesi lumturi por mbi te gjitha liri ..liri per ti cilen sot njerzit e kufizojne me keqdashesi dhe mllef, por e verteta eshte e dhimbshme dhe gjithmone por gjithmone thelle thelle ndnjehet nga njerez te arsyeshem nga njerez qe dine te sfidojne principet e te qenit i meshiruar. Te sfidohesh eshte e arsyeshme  sepse rregullat e lojes se jetes duhen nga te tere. Dicka duhet ditur sfidohesh nga njerez te ardhur tek ti per nje qellim ,sfidohesh nga inati dhe merzia por te sfidosh eshte e veshtira e ketij tripleti, nje proces qe nuk rresht kurre qe mbaruari deri ne diten e fundit kur pendesa eshte mendimi i para qe te vjen ne mendje . Te sfidosh do te thote te  jesh guximi i nderthurur me te drejten ,do te thote qe ne kete bote nuk ka vend per te dobtit, ne kete bote te krijuar nga te tille guximtare, fati nuk eshte i paradestinuar te udhehiqet nga tjeterkush por qe njeri i sfides e krijon vete fatin e tij ....cilido qofte ai.(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora