E merkure, 12.05.2021, 03:45 PM (GMT+1)

Kulturë

Cikël poetik nga Dhimitër Nica

E shtune, 12.11.2011, 08:36 PM


CIKEL ME POEZI NGA DHIMITER NICA

 

 

RIGA MALLI

 

Ca riga malli

Mu futen ne koke

Nuk vijne nga halli

Pa dashur me kujtojne ca shoke...

 

Me kujtojne vegjeline

Rruget veshur me gur - sokak,

Gjakun qe ndizte djalerine

Kalldremet e bardha ne Berat.

 

Ca riga malli

Nga lumi Osum

Martohej djali

Diten qe ikja une...

 

Une gjithnje njeri i vuajtur

Rrokullisur eger neper bote

Dhe femije isha shume i druajtur

Sot pa fije floku ne koke...

 

Ca riga malli

Me pleksen ne tru

Nuk vijne nga halli

Shtruar aty-ketu ,

kuturu...

 

 

PENDIMI

 

Une te desha

Ti me the jo,

Mbi Dajt filloi gjemimi

Rreket zbrisnin ngado.

 

Une ika,

Ti u shtange.

Bliri mbi floket e tua

Rrezonte petale.

 

 

MEDITIM

 

Shiu bie pa pertim

Struken zogjte neper strehe

Rreshqet gjaku me rrembim

Ndizet malli per atdhe.

 

20-vjet pa atdhe

Atdhe i pare,atdhe i dyte

Te i pari linda une

Te i dyti femijte.

 

 

 

 

MANUSHAQET

 

Mblodha lule manushaqesh

Nga pylli i vetmuar.

I mbolla te saksite ne dritare.

C'thoni ju? Si u ben? Mazallah!

Me turperuan...

 

 

KUR SEMURET KURBETLLIU

 

Nuk mjafton qe je fillkat

Nuk mjafton qe je kaq larg

Kur s'ke pune e s'ke shtepi

S'te flet kush,s'te njej njeri

 

Dhe kur s'muresh ne kurbet

Rri i shtrire ne nje cep

Njeri s'hyn e njeri s'del

Nje gote uje,nje pjate gjelle.

 

Te gjitha te dalin ne enderr

Si ne feminin e embel

Dor'e ngrohte e t'mires nene

Te ben mire,te ngre ne kembe

 

Dhe kur zgjohesh, flet percart

I vetmuar neper nate

Ne ate kend a ne nje cep

Shpirti qan e trupi heq...

 

I semurur neper bote

Pa ilace,pa ysmet e gjelle te ngrohte...(Vota: 13 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora