E marte, 18.05.2021, 04:51 PM (GMT+1)

Kulturë

Cikël poetik nga Fatbardha Xhani

E diele, 13.11.2011, 08:09 PM


Fatbardha Myslym Xhani ka lindur në Tiranë në vitin 1972. Ka studjuar në Universitetin e Tiranës degen e Mjekësisë. Punon Eksperte Psikiatre në Institurin e Mjekësisë ligjire. Jeton në Tiranë…Letërsia është pjesa e saj e talentit, dhe  emocionet e jetës të hedhura në art...

 

Fatbardha Xhani

 

 

INOÇENCË...

 

Ajo nuk e di fare se sa te bukur i ka syte

Dhe kjo eshte bukuria e dyte...!

 

 

DIELLI VERSUS DETI...

 

Me shkeli syne tinezisht

Mu lut pse s'me zgjodhe mua

UIu pergjigja butesisht

Po s'gabova nuk jam grua!

 

 

ME PELQEN...

 

Me pelqen te ike per pak

Sa te duket se me humb

Te merzitesh si trumcak

Te me ndjekesh si pellumb...

 

Te te dhembe zemra per mua

Te me duash me terbim

Te te zbus me nje te dua

Me nje prekje te te bind...!

 

 

BREGUT...

 

Kokrriza rere

u ngriten ajrit te atij bregu

prej peshes se rrezimit

te mallit tim...

 

Fjaleza poezie

si hoje kosheresh plot

ngecen

ne pamundesine time

 

Nje pulebardhe

kraheve te lodhur

shkund lot pendimi

 

Nga sqepi pikuan vargje te kripur

pikellimi...

 

 

TI U LODHE...

 

Syte dorezuan driten

perse me bere yllesore kot

yjet rrojne gjate

me foli ngrohte nje lot...

 

Vargu humbi rrugen

territ te zemerimit prej deti

nje sh...pirti im

dallgeve te humbjes treti...

 

perse me bere te paren grua

te dashurise tende

perse e kafshove mollen e pjekur

o dhembje...

 

Ti u lodhe

vjeshta hidheroi frutet

nxi u gjethet

dimri

ne heshtje debore ngjethet!!!

 

 

KOMUNIKIM JOVERBAL...

 

Nuk mundet ti thote

as gjethja frutit

as mengjesi nates

as bregu vales

as reja qiellit

as shiu diellit

as ajri ajrit

qe frymen mban

ate qe ne heshtje

trupat tane

thane...

 

 

E BEN DOT...

 

Une dua

shkrepetimat e syve

te ti ndez cdo dite

me heshtjen time...

 

Une dua perskuqjen tende

ta ndez cdo mbremje

me levizjet e hireve

nen fustanin...

 

Une dua diskrete te jem

kur ne mendje thua

pa ty jetoj kot

dhe dua te jete keshtu

pafund

e ben dot??

 

 

KISH ARDHUR PRANVERA...

 

Me priste im ate

Une rrugen matja jo me metra

por me sekonda te hidhura

atij i mungonte fryma

po une, vonoja te vija...

 

Te gjithe i rrinin prane

me dhimbjen pelin te ikjes

e pritnin me ankth ç'do te fliste

ai nuk thosh asnje fjale

bijen e dashur po priste...

 

Ishte pranvere

por jashte ishte ftohte

kishte bryme

ati im priste pranveren e tij

ti sillte qe larg dhe pak fryme...

 

Do vij i thashe ne mengjes

te sjell ilaçe te mira

ti pritem ti pritem gjithmone

... syshuar te gjithe te perlotur

ishte vone...

 

Ishte vone...

jeshilonte kopeshti

kish ardhur pranvera

ne shtepine e vjeter

ende me pret ATI IM

me syte nga dera....

 

 

SALLAKSE...

 

Unë desha të shkruaj

me të majten time

por nuk më lanë

Mos u bëj sallakse

ëmbël më thanë...

 

E inatosur

me lotë të hidhur në sytë plot

shkruaja me të djathtën

por të majtën mbaja në zemrën e vogël

që rrihte si zog...

 

Veç zemrës

s'ia ndërronin dot anën

sikur bota të plaste...

 

Edhe pse shkruaj me të djthtën

gjithçka me të majtën e bëj

sepse

unë ende jam sallakse...!!!

 

 

***

 

Ne bluzen time

Aroma

E duarve te tua ka mbetur

Dhe une

Ne perqafime te padhena

Jam tretur...!(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora