E marte, 18.05.2021, 11:45 AM (GMT+1)

Kulturë

Gani Mehmeti: Mavriqi i Llapit

E diele, 13.11.2011, 08:22 PM


Pas Monografisë voluminoze “PAKASHTICA” (2005), duket se ky autor u specializua për këtë gjini letrare. Gani I. Mehmeti: Monografia “MAVRIQI  I  LLAPIT”, Podujevë, 2010, paraqet një episod të sulmeve të befasishme serbe kundër popullatës së pafajshme shqiptare, në rastin konkret, sulm kundër familejs së madhe të Demë Ahmetit: t’ia rrëmbejnë të bijën, t’ia thejnë krenarinë, pale mbase kjo mënyrë ka me pasë efekt asimilimi?

Por Ajetja e edukuar shqiptarisht ia shkurton një krah Ivicës, pretendues për “dhëndër” dhe bie në fushën e nderit e nuk bëhet nuse e shkjaut të shkinës!

“Libri i parë”, domethënë pasojnë edhe vëllime të tjera...

 

Libri me kopertina të forta ka 350 faqe dhe përfshinë regjistrimin e popullsisë së Mavriqit, përcjellë me trumgjet e gjithë banorëve meshkuj nga  dyqind vjet më përpara e deri sot. Përfshinë shkollimin dhe emërvendet  (toponiminë) e të gjitha fshatrave në përbërjen e Mavriqit, kësaj krahinëze heroike të Llapit.

Libri, gjendet në shitje afër Institutit Albanologjik në Prishtinë, Libraria TOENA, në ish librarinë e “Rilindjes” në Podujevë, në librarinë afër Shtëpisë së Kulturës në Vushtrri, në librarinë “Dukagjini” në Mitrovicë,  si dhe te vetë autori: Çmimi 10 €.

gani_mehmeti2@hotmail.com,  cel.:044/319-218.-(Vota: 5 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora