E marte, 22.09.2020, 02:40 AM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Agim Gashi - Shtatë shtator në Kaçanik

E diele, 29.12.2013, 08:59 PM


Një histori e shkurtër e këngës “Shtatë shtator në Kaçanik” të rapsodit të njohur Agim Gashi

Nga Alma Papamihali dhe Gëzim Marku, 20.01.2008

Këngëtarin dhe rapsodin e njohur Agim Gashi në vitin 1990, pas mbarimit me sukses të misionit të pajtimit të gjaqeve, do ta gjejmë në Lubjanë dhe Zagreb. Në Lubjanë, Agimi inçizon materialin e albumit të parë me titull “I këndojmë Kosovës, i këndojmë Demokracisë”. Vlen të theksohet, se në inçizimin e këtij materiali, ndihmë morale dhe materiale i dhanë SHK “Alternativa”, Sali Kabashi, Halil Matoshi, Abedin Maliqi, Shemsi Reçica, Naim Maloku e posaçerisht z. Ukshin Hoti, me të cilin banuan plot tre muaj, në internatin e nxënësve “Zvjezni Center” të Lubjanës. Në pamundësi për të përballuar të gjitha shpenzimet, detyrohet të kërkojë ndihmë edhe nga familja në Kosovë, ku me atë rast u shitën stolitë e arit të shtëpisë. Por për ta shumëzuar nuk kishte përsëri mundësi, sepse duhej para e madhe. Pas kalimit në Zagreb takohet me vllëzërit Kuzhnini, të cilët atë kohë ishin ideatorë dhe udheheqes të Shoqatën Humanitare “Nëna Tereze” në Zagreb. Pas qëndrimit disa javësh tek vllëzërit Kuzhnini, Agim Gashi shpërngulet në fshatin Botinec afër Zagrebit së bashku me delegatin e KK Dr. Shaban Hashanin ku z. Krista u kishte leshuar shtëpinë e tij.

Në Zagreb u bë edhe shumzimi i albumit në fabrikën “Jugoton” dhe natyrisht me investimin e vllëzërve Kuzhnini, të cilët pa hamendje dhanë një shumë të konsideruar të hollash. Për peripecitë e këtij albumi do të flasim herë tjetër, por le të kalojmë në historikun e këngës “Shtatë shtator në Kaçanik”.

Në vitin 1990 pas shpalljes së Deklaratës Kushtetuese, delegatët e kuvendit të Kosovës i vunë detyrë vetes, që t´a shpallin edhe Kushtetuten. Kjo ndodhi më 7 shtator të vitit 1990 në Kaçanik dhe në kushte shumë të vështira, sepse gjurmonte policia pa ndërprerje. Shpallja e Kushtetutës bëri jehonë të madhe në mbarë botën. Agim Gashi në shenjë respekti për delegatët të cilët bënë një gjest të shenjtë për kohën, shkroi dhe këngën në fjalë. Së pari kjo këngë u botua në revisten “Dielli”, që dilte atë kohë në Zagreb nën mbikqyrjen e Jusuf Ferizit dhe Lekë Musollit, më 9 shtator 1990 për t’iu përveshur punës qe të bëhet edhe muzika në mënyrë që të këndohej në koncertin humanitar që do të mbahej në Zagreb nën kujdesin e vllëzërve Kuzhnini, gjithsesi me organizim të ShH “Nëna Tereze”. Në atë koncert, në të cilin ishin tubuar mijëra bashkëatdhetarë, delegatët e KK si dhe shumë miq të shtetit kroat, merrnin  pjesë shoqëri kulturo-artistike të të gjitha trojeve shqiptare nën sundimin jugosllav si dhe artistë të estradës kosovare të të gjitha zhanreve.

Pika kulmore arriti me daljen në skenë të Agim Gashit, nga i cili, për disa minuta publiku i entuziazmuar brohoriste për Kosovën dhe lirinë e saj.

Zëri i tij, vjen si një mesazh i vetëm emocional.

Tek dëgjon këngën "Kushtetuta e Kosovës" në videon e rapsodit të  njohur shqiptar, Agim Gashi...nuk ke si të kalosh pa përjetuar emocione të forta rrënqethëse, të cilat e kanë burimin tek nacionalizmi dhe dashuria e tij për vendlindjen...që shprehet në vargjet e rapsodisë.

"Kurrë prej zaptuesit nuk pate frikë,

Sulesh e vritesh për Republikë"

Me të drejtë, publiku ngrihet në këmbë me duartrokitje euforike gjatë dhe pas përfundimit të këngës. Kohëve të fundit jo shumë shpesh kemi rastin te ndjekim artistë të vërtetë.

Është pikërisht publiku, ai që vlerëson artin ndaj dhe nuk mund të kursejë entuziazmin e tij.

Zëri melankolik i rapsodit, sharkia dhe fuqia e vargjeve të bëjnë ta duash më shumë Kosovën… shqiptarin. Duajeni!

Ne, stafi i www.zemrashqiptare.net i urojmë suksese të mëtejshme zotit Agim Gashi në rrugën e tij artistike dhe atdhetare.

Kumboftë zëri i tij, me vargje për Kosovën e pavarur...

Shikoni videon:(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora