E shtune, 02.03.2024, 03:52 AM (GMT)

Arbana Xharra: Përgjigje Ambasadës turke

Ne nuk ndajmë kulturë të përbashkët me turqit. Jemi ndryshe – shqiptarë. Histori të përbashkët po, kemi: si popull trashëgues i perandorisë osmane merrni barrën mbi supe për krimet, pushtimin dhe kulturocidin ndaj qenies, gjuhës dhe kulturës shqiptare...

Kadare: Shqiptarët nuk do të lëkundin orientimin euroatlantik

Në një intervistë ekskluzive për “Zërin”, shkrimtari Ismail Kadare ka thënë se ekstremizmi fetar është diçka që bie ndesh me moralin historik shqiptar, bie ndesh me një nga shkaqet e mbijetesës së këtij kombi nëpër shekuj. Ndonëse mendon se mund të ketë prirje për të ...

Arbana Xharra: T(H)IKA e Sulltanit

Janë shumë vjet investime, miliona e miliona që depërtuan pa vëmendjen tonë. Të preokupuar me ngjarje ditore, skandale politike... për dikë tjetër po shtrohej terreni i gatshëm.Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) e themeluar...

Lis Bukuroca: Veprimet antishqiptare

Në Kosovë dhe Shqipëri ka më shumë albanofob se sa në Serbi dhe Greqi. Identiteti shqiptar më shumë luftohet brenda se sa nga jashtë. Kur një komb sulmohet nga jashtë, mbrojta është më e lehtë. Kur sulmohet nga brendia, atëherë synohet shpërbërja dhe mbrojtja është...

Lis Bukuroca: Lufta psikologjike kundër identitetit

Zoti Talha Ugurluel, ju bazoheni në imazhe dhe në infrastrukturë për të nxjerrë konkluzione që ju pëlqejnë. Kjo shihet edhe te konstatimi i Davutoglusë, që na shpalli mbetje osmane duke zhdukur vazhdimësinë ilire dhe autoktoninë tonë në Ballkan. Ai konkluzion ...

Arbana Xharra: Një dolli nga gropa septike!

Në fundvit nëpër editoriale, emisione e debate televizive kryesisht bëhet përmbledhje e vitit që po lëmë pas. Numërohen sukseset dhe dështimet e vendit  me shpresë gjithherë dhe duke uruar për një vit më të mirë në mot. Viti përmbyllet me politikanë që urojnë me ...

Arbana Xharra: Rrugës për n’Pejë

“Peja s’ka dekë”... Sikur kërkohet të besohet se një fije shprese ka mbetur në këtë qytet. Pjesë e degradimit që ka përfshirë tërë Kosovën, sikur janë ngecja, varfëria e depresioni të cilat përplasen për fytyre sa herë shkon nëpër qytete të vogla. Është kjo motoja e një grupi të rinjsh...

Besiana Xharra: As diplomacia nuk i shemb faktet

Ambasadorja turke reagon ndaj teksteve të “Zërit”. Pa kundërargumente për rastet specifike që i shpalosi gazeta jonë.Ndoshta për arsye se nuk ka dy të vërteta, por vetëm një: organizatat qeveritare, nën patronatin e drejtpërdrejtë të kryeministrit Erdogan ...

Milionat “sekrete” të Erdoganit në Kosovë

Nga Besiana Xharra - Me “izën” e ish-kryeministrit turk, tani presidentit Rexhep Erdogan, Kosova është vërshuar nga investime milionëshe, jo në ekonomi, as në projektet zhvillimore investive, por në ndërtimin e restaurimin e objekteve fetare...

Basha: Besimtarët duhet të pajtohen me ofendimin

Pa shprehje të lirë nuk ka shoqëri të lirë. Në atë moment që ndëgjoni dikë duke kërkuar cenzurë mbi fjalën e lirë, qoftë nëse ajo vjen nga qeveria apo një individ i caktuar, ju them ndëgjojeni me vëmendje dhe keni kujdes. Liria e shprehjes gati gjithmonë shihet si pengesë për regjime të ndryshme...

Bllokohet hyrja, besimtarët kërkojnë ndërrimin e imamit

Imami i zgjedhur nga Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) në xhaminë e re në lagjen “Dardania” në Gjilan, po refuzohet nga një pjesë e xhematit. Ata nuk duan që imami Shaban Murati t’iu prijë gjatë faljes së namazit.Rreth 25 burra nga Gjilani që nga ora 10:15 e mëngjesit kanë bllokuar...

Arbana Xharra: Festa antiamerikane

Në mars të këtij viti, në New York, takova një gazetar, njohës i çështjeve të Ballkanit, rreth të 50-tave, i cili kishte mbuluar nga afër luftën në 1999-n, dhe për 16 vjet me radhë nuk i kishte ikur asnjë zhvillim i rëndësishëm për Kosovën. Fliste për “proamerikanizmin” e dikurshëm të kosovarëve...

Arrestohet Ramush Haradinaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, është ndaluar në aeroportin e Lubjanës dhe me fletë arrest të Serbisë është arrestuar.Këtë e ka bërë të ditur vetë partia e tij përmes një komunikate për media. Ja komunikata e plotë e AAK-së...

Jon Leka: ISIS me plis

Kërcënuan talibanët. Si na u duk? Si një shpullë idiotësh oqeanit me shpresën se do ta krijojnë në cunami, apo u tërbuam se ISIS flet zyrtarisht edhe shqip. Çfarë zullumi bënë shqiptarët se?Nëpërmjet një videoje që dje u publikua në të gjitha mediat shqiptare...

Dardan Islami: Porosia nga shkretëtira

Kur të gjithë po besonin se Lavdrim Muhaxheri kishte vdekur, ai u rishfaq i gjallë dhe më i egër se më parë, këtë herë ai e ekzekutoi një fëmijë të lidhur për peme me një granatahedhës antitank.Në këtë video të ISIS-it, që tani po qarkullon botën duke tmerruar miliona ...

Arbana Xharra: Hajduti Gruevski dhe shërbëtorët!

Shqiptarët e Maqedonisë kanë momentumin e tyre! Të terrorizuar nga makineria kriminale e Nikola Gruevskit, të cilin e mbajtën në pushtet edhe bashkëpunëtorët e tij, politikanët shqiptarë, duhet të mbështesin masivisht protestën. Shqiptarët e portretizuar si destabilizues, terroristë, kriminelë...

Armenia shënon njëqindvjetorin e vrasjeve nga turqit

Ceremonitë janë duke u mbajtur në Armeni dhe në gjithë botën për të shënuar njëqindvjetorin e fillimit të vrasjeve masive të armenëve nga turqit otomanë.Presidentët e Francës dhe Rusisë iu bashkuan udhëheqësve të tjerë për ...

Mbi 42 % të grave në Kosovë pranojnë dhunën

Një hulumtim i kryer nga Agjencia e Statistikave të Kosovës dhe UNICEF-i tregon se krahasuar me vende të tjera të rajonit dhe në botë, gratë dhe vajzat e Kosovës kanë tolerancë mjaft të lartë ndaj dhunës fizike, duke lënë pas në mënyrë të ndjeshme Malin e Zi dhe Serbinë, madje edhe ...

Dardan Islami: Vetëmohimi i identitetit

Nuk ka religjione të këqija, pasi ato mbështeten mbi parimet e njëjta morale dhe kanë krijuesin e përbashkët, por ka njerëz të këqij, trushpërlarë, të manipuluar, por edhe të tillë që për përfitime materiale dhe të tjera e përdorin fenë si mjet për të marrë edhe pushtet...

Majlinda Bregasi: Shqipëria që pak i deshi gratë

Po, pikërisht kjo klishe ndoshta do ta përmblidhte jo pa droje mesazhin që edhe një herë një grua ia drejton vendit “të egër” që nuk jepet aq përpara grave.Në është ajo një “egërsi” e pafajshme apo një justifikim që ia japim shpesh vetëm se dashuria është më e madhe se mirënjohja, këtë nuk jam ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora