E enjte, 06.05.2021, 05:58 PM (GMT+1)

Kulturë

Alain Vidon: Greva e ketrave - La grève des écureuils

E merkure, 12.08.2009, 09:00 PM


Alain Vidon - Alfred Papuçiu
Alain Vidon - Alfred Papuçiu

Alain Vidon paraqitet për herë të tretë në sitin tonë web » Zemra Shqiptare » (Le Cœur Albanais) me një skicë të frymëzuar përsëri nga pyjet në Crans-Montana. Skica ka si titull : « Greva e ketrave », me kuptim figurativ. Alain ka 47 vjeç. Ka punuar gjatë 10 viteve si animator Radioje. I pëlqen poezia, biodanza (lloj vallzimi), këndon muzikë xhazi dhe rokenrolli. Alain e pëlqen jetën dhe bukurinë e shpirtit njerëzor, besnikërinë he dashurinë. Kur ka punuar në Radio « Zones » 93.9 FM, kishte çdo javë një emision të titulluar „Zëri i Kosovës »


Alfred Papuçiu, Crans-Montana, Suisse, 12 août 2009


Greva e ketrave

Alain Vidon

Tunjatjeta shokë ! Jemi në malin e Crans-Montanës. Ketrat kanë uri. Ata s’kanë marrë akoma rrogat. Regjizori dhe kameramani ishin aty të pranishëm. Pritëm një gjysëm ore. Dhe më në fund, një ketër mbriti. Dhe ai pranoi të bëjë « show-un » e tij. Unë i dhashë çekun e tij. Ketri shkoi dhe u ul në karrigen e tij të vogël relaks, sipër pemës. Nën pëlhurë fshiheshin sytë e ëmbël të zonjës nga Kuvajti. Bukuria e saj rrezatonte në gjithë pyllin. Gregorin  e kishte zënë gjumi në stol, me një cigare në dorën e djathtë dhe me një kos të Coop-it , në dorën tjetër. Të gjithë ketrat e panë këtë pamje magjike. Gregori mori një puthje të tretë dhe i ra si të fikët, i lumtur.

Alain Vidon se présente pour la troisième fois dans notre site web « Zemra Shqiptare » (Le Cœur Albanais) avec une poésie inspirée de la forêt  à Crans-Montana qui porte le titre « La grève des ecureuils ». Il a 47 ans. Il a travaillé pendant 10 ans comme animateur Radio. Alain aime la poésie, la biodanza, il chante du jazz et du rock’n roll. Il aime la vie et la beauté de l’âme humaine, le partage et l’amour. Quand il a travaillé à Radio « Zones » 93.8 FM, il y avait une émission appelée « La Voix du Kosovo » chaque semaine.

Alfred Papuçiu, Crans-Montana, Suisse, 12 août 2009


La grève des écureuils

Alain Vidon

Salut les copains ! Nous sommes à la montagne de Crans-Montana. Les Ecureuils ont faim. Ils n'ont pas reçu les salaires. Le metteur en scène et le cameraman étaient sur place. Nous avons attendu une demi-heure. Et finalement, un écureuil s'est pointé. Et a fait son show. Je lui ai remis son cheque. Il est allé s'assoir dans sa petite chaise relax en haut de l'arbre. Le vent se leva. Il passa au travers d'un foulard de soie. Sous le tissu se cachait des yeux de velours de la dame du Koweït. Sa beauté irradiait à la forêt. Gregor s'était endormi sur le banc, une cigarette dans la main droite et un yogourt de la Coop dans l’autre. Alors que les écureuils regardèrent tous cette apparition magique, Gregor reçu un troisième baiser et s’est évanoui, bien heureux.


(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora