E hene, 22.07.2024, 02:48 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Pse vetem Shkodra?! (XXXI)

E shtune, 09.12.2023, 08:50 PM


Pergatiti Fritz RADOVANI: Pjesa e XXXI.

PSE  VETEM  SHKODRA?!

IMZOT PAL ENGJULLI

(1498 – 1568)

CILA ISHTE DETYRA E
SEKSIONIT KATOLIK
PRANë DEGëS Së MBRENDSHME Të
SHKODRES Në 1946,

I VETMI N’BOTë ?

-ZHDUKJA E  PERJETëSHME E

THEMELEVE  T’ LETERSISë SHQIPE

Që, REALIZOHET  ME  VEPRAT  E

REALIZMIT  SOCIALIST,

ARMA E  SHFAROSJES

EMNAVE Të SHKRIMTARVE Të

SHQIPNISë Së VERIUT,

TË “VORROSUN” MBAS VITIT 1944.

At Gjergj FISHTA  OFM. (OFM, Urdhni Françeskan)

Filip FISHTA

Kristo FLOQI

At Pjeter MËSHKALLA SJ. (Urdhni Jezuit)

Don Ndre ZADEJA

At Pashko BARDHI  OFM.

Don Ndue BITYQI

Martin CAMAJ

Kostë A. ÇEKREZI

Nikoll DAKA

Guljelm DEDA

At Benedikt DEMA  OFM.

Mark DEMA

Imzot Preng DOÇI (Ipeshkëv – Abat i Mirditës)

Qemal DRAÇINI

Helena LULI

Mehdi FRASHËRI

Dedë GAJTANI

Frano ALKAJ

Pashk BABI

Don Nikoll GAZULLI (Don, prift shekullar)

Karl GURAKUQI

At Daniel GJEÇAJ  OFM.

Pashko GJEÇI

At Shtjefen GJEÇOVI  OFM.

At Anton HARAPI  OFM.

At Mark HARAPI SJ. (SJ. Urdhni Jezuit)

Zef M. HARAPI

Et’hem HAXHIADEMI

Imz. Gjon Nikollë KAZAZI

Ernest KOLIQI

Faik KONICA

At Fulvio KORDIGNANO  SJ.

Muzine KOKALARI

Mustafa KRUJA – MERLIKA (Pseudonim Shpend BARDHI)

Lame KODRA (Sejfullah MALESHOVA)

At Donat KURTI OFM.

Anton LOGORECI

Mati LOGORECI

Krist MALOKU

At Ambroz MARLASKAJ  OFM.

At Luigj MARLEKAJ  OFM.

Don Nikoll MAZRREKU

Branko MERXHANI

Hilë MOSI

Zef NDOKILLIJA

Lef NOSI

At Bernardin PALAJ  OFM.

Gjergj PEKMEZI

Arshi PIPA

Don Kolec PRENNUSHI (Pseudonim Mujs POLEMI)

Imzot Vinçenc PRENNUSHI  OFM.

Don Engjëll RADOJA

Sami REPISHTI

Namik RESSULI

At Justin RROTA  OFM.

Cuk SIMONI

Gjon SINISHTA

Don Aleksandër SIRDANI

At Marin SIRDANI  OFM.

Lumo SKËNDO (Mit’hat FRASHËRI)

Don Lazër SHANTOJA (Pseudonim Y...)

Gjush SHELDIJA

Simon SHUTERIQI

Kolë THAÇI

Luigj THAÇI

At Zef VALENTINI  SJ.

Ndoc VASIJA

At Anton ZANONI  S.J. (Urdhni Jezuit)

Pjeter ZARISHI

Tajar ZAVALANI

Gasper PALI

Don Simon JUBANI

Zef ZORBA etj.

PSE  VETEM  SHKODRA?!

KULTURA  EUROPJANE,

Nuk duhet të pajtohet me urrejtjen e shkrimtarve të

Realizmit Socialist Shqiptarë, që mbas 1944 vorrosën

KOLOS?T E LETERSIS? SHQIPE T? VERIUT.

ATA që nuk njohin K?TA SHKRIMTAR?, të rikthehen dhe të kullosin lopët atje ku kishin prindet e tyne para 80 vjetësh!

Melbourne, 8 Dhetor 2023.                                         Fritz RADOVANI.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora