E premte, 21.06.2024, 05:24 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Zeqir Lushaj – Guri dhe vorba

E marte, 07.11.2023, 08:54 PM


Pergatiti Fritz RADOVANI: Pjesa e XXVII.

PSE  VETEM  SHKODRA?!

ZEQIR LUSHAJ

(1949 – 2021)

CILA ISHTE DETYRA E
SEKSIONIT KATOLIK
PRANë DEGëS Së MBRENDSHME Të
SHKODRES Në 1946,

I VETMI N’BOTë ?

-ZHDUKJA E  PERJETëSHME E

VEPRAVE Të PAHARRUESHME.

“UNIVERSITETI  SHKODRES

KA EDHE FAKULTET HISTORIJE”…

Mbas vizitës së Ambasadorit Turk në Universitetin e Shkodres me daten 14 Dhjetor 2021, dhe fjales së “Prof. Dr.” Golemi, e cila ka thanë se: “Ne jemi dy popuj vëllezër që kemi luftuar së bashku dhe kemi lënë gjurmë në histori…” Mu kujtue poezia e Zeqir Lushaj… Që i pershtatet diplomës së këtij universiteti. Tashti ma shumë se  kurr!!

Nga Zeqir LUSHAJ

GURI DHE VORBA

…!

Proverbë e vjetër,

E “votuesit” popull,

E vjetër, qyshkurë:

“Si guri mbi vorbë,

Si vorba mbi gurë”

…!

Edhe po ndodhi,

Të mos thyhet krejt,

Do të plasaritet,

…Sado pak,

Nuk vlen ma..,

As për uturak.

Shenim: Marrë - Nga libri poetik RROKADA… (Politike), Kristalina KH, Tiranë 2016-

======================================

Melbourne, 7 Nandor 2023.(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora