E premte, 12.07.2024, 04:19 PM (GMT+1)

Kulturë

Ndue Dedaj: Rrëzimi i tokës

E merkure, 07.06.2023, 06:55 PM


Ndue Dedaj

METAMORFOZË

Burrat e shtetit kanë vdekun tash pesëqind vjet

Pasardhësit e tyne luajnë sheshit tallava,

Gjithë natën shohin andrra me Skanderbeg

E në mëngjes zgjohen Hamza!...

RRËZIMI I TOKËS

U rrëzova në lisnajë

Rashë sa gjatë - gjanë,

Toka m’u rrotullua...

Nuk isha rrëzuar unë,

Ishte rrëzuar toka

E kishte rënë mbi mua...

KAMBANAT

Kambanat bien me na kujtue

se duhet me u zgjue jo vetëm andrrat,

lutjet, alarmet brenda nesh.

Këmbanat nuk bien asnjëherë njësoj

dhe pse të njëjtat....(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora