E enjte, 29.02.2024, 09:20 PM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Historia u përsëritet dy popujve 'vëllezër'

E diele, 07.05.2023, 06:55 PM


HISTORIA U PËRSËRITET

DY POPUJVE “VËLLEZËR”

NGA KALOSH ?ELIKU

Historia me shekuj u përsëritet shqiptarëve. E kam thënë moti nëpër shkrimet e mia publicistike. Dallimi është, se: shqiptarëve Robëria. E, serbët i vretë Liria. Pushtimi i tokave shqiptare. Asimilimi i tyre si “vëllezër” të Njerkës jugosllave. Nuk do t’i përmend ngjarjet historike në këtë shkrim publicistik. Shkaku, se: mund edhe unë të bëhem si historia shqiptare, dhe serbe.

Shkrime publicistike, kur rastit të montuar “MONSTRA”, iu përgjigja me një shkrim publicistik dhe e krahasova me ngjarjen e poemës “Përralla e Përgjakshme” nga Desanka Maksimoviqi. Vit, edhe kur ma ndërsyen pas shpine me një shkrim policor Hoxhën e “Allahut”. Poemë, që e kemi pasur asaj kohe, nateditë mbi kokë edhe në gjuhën shqipe, në Librat e Leximit me forografinë e shokut Tito, në ballë. Patjetër, duhej mësuar përmendësh për ta recituar para mësueses dhe nxënësve, në klasë. Mos them, edhe: gjatë shfaqjeve festive komuniste me shami të kuqe përqafe pioniere. Pak veta, arrinin ta mësonin përmendësh. Jo, se nuk donim, por edhe ishte e gjatë disa faqe, dhe e mërzitshme. Shpërblimi dihet, na priste njëshi me karrike në ditar, siç e kishim pagëzuar ne nxënësit.

Asgjë, nuk dinim për histrorinë e kësaj ngjarje të përgjakshme, në Kragujevac. Vite më vonë, atë ngjarje historike ma rrëfeu im vëlla Ramë ?eliku. Serbët, nuk donin të dilnin në luftë kundër gjermanëve. Edhe, politikanët serb komunist, çka bënë: u veshën me uniforma gjermane, dhe vetë në një shkollë të Kragujevacit, i vranë mesdite pamëmishirë të gjithë nxënësit me profesorët e tyre në oborrin e shkollës.

Ditën e nesërme, populli serb doli në luftë kundër Gjermanisë. Veprime me metoda të këtilla terroriste përdori edhe gjatë sistemit komunist jugosllav, në Kosovë. E vriste vetë popullin serb, dhe të nesërmen propagandonte se, i vrasin shqiptarët. Rast interesnat për mua ishte si student në Prishtinë, kur serbët vetë një serbi ia rrasën një shishe në bythë. Dhe, e detyruan atë të thotë se, ia kanë rrasë shqiptarët.

Vite më vonë, po të njëjtën metodë e përdorën edhe në Shkup me rastin “MONSTRA”. I vranë vetë “maqedonasit”, dhe ua veshën shqiptarëve të pafajshëm si terroristë. I dënuan me disa vite burg. Edhe, me veshje turko – arabe, dhe flamuj fetar i nxorrën në protesta “paqesore” rrugëve të Shkupit.

Sot, vetë po me të njëjtat metoda montuese politike i vrasin nxënësit dhe profesorët serb. Vetëm, se: përçudi, kësaj radhe nuk ua mvshin shqiptarëve?! Mëkate, dhe borxhe të mëdha si popull me shekuj kanë ndaj shqiptarëve. Kutadi, unë?! Ndoshta, erdhi koha edhe t’i lajnë ato borxhe si popull serb “vëllezër” në shtetin e “përbashkët”. Popuj “vëllezër”, që kanë dhënë dhe marrë gra. Vite e vite, kanë lindur edhe fënijë.

Dhe, jo rastësisht me shekuj: Histria, u përsëritet  shqiptarëve, dhe serbëve...(Vota: 19 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora