E shtune, 15.06.2024, 05:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Barazimi

E diele, 20.11.2022, 06:35 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Barazimi

Lufta e gjelave

Shkon në barazim,

Kush do të këndoj

Shihet në agim?!

Pa u gdhirë mirë

Disa kokoshë…

Fillojnë të fryhen

Porsi kaposh!

Ndarja e pozitave

Na djeg si spec,

Disa nga gjelat

Mbyllen në kotec!

Presin kompromis

Për një unitet,

Që nuk e zbatuan

Asnjëherë në jetë!

Apo siç thotë Tashi

Në një shpoti:

- Tani pesë me pesë,

Nesër tetë me dy!

(Ilustrimi marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora