E diele, 14.04.2024, 09:07 PM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Mos i ngjafsha harresës

E diele, 25.09.2022, 06:59 PM


Atdhe Geci

MOS I NGJAFSHA HARRESËS

Jam ulur në kodër të mbjellë me bari

ku një ditë është shumë e ngadaltë

nuk kërkoj asnjë vendim nga zemra,

kudo që më shpie jeta e pëlqej jetën,

e pëlqej agun e ngrohtë të mëngjesit.

Në kokën time ka një kënd që quhet

kujtesë, dhe mendime të ndryshme.

Poezinë që e shkruaj unë nëpër jetë,

me gjak mendimi i jap formë ideve,

poemave të rrugëve dhe të revoltave.

Mos i ngjafsha kujtesës që harron,

në poemë kam disa heronj të kohës

që me bletë e mjaltë morën arratinë!

Figura emocioni e shtrëngojnë fjalën

dhe i japin kahe njeriut nëpër kohë.

Pyes, ku duhet të marrë pavdeksi, në

cilin kahe të kohës dhe në cilën krah,

gjuha dhe shkronja janë të martuara,

dhe shtrirë janë gjerë e gjatë në libra.

Mos i ngjafsha  kujtesës    harron,

ipet jemi trashëgimtarë të pellazgëve

lexoj në gurin e shkruar    Vetimës.

Atdhe Geci - Dortmund, shtator, 2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora