E merkure, 22.05.2024, 12:46 AM (GMT+1)

Faleminderit

Eduard Frrokaj: Heroi i Kosovës Gasper Karaqi

E shtune, 29.01.2022, 05:53 PM


Profil Gasper Karaqi

Nga Eduard Frrokaj

Per here te pare e kam takuar ne turnete e futbollit.  Ishte adhurues i ekipit tone "Iliret" ne futboll te vogel. Elokuent, i ditur, orator, lexues.  Me vone miqte me treguan se Gaspri ishte neper kohera te veshtira aktivist i palodhur ne sherbim te çeshtjes atdhetare.  Aktivitetin e kishte vazhduar si mergimtar ne Libi dhe Egjipt ne vitet 80.

Police shqiptar thone se ne vitet 80 tregonin nje barcolete per parullat qe shkruheshin "Kosova Republike ".  Te gjithe thonin i ka shkruar Gaspri pasi ai ishte hapur kunder sistemit.  Ata thonin "Per Gasprin e dime ne por jemi duke shikuar mos eshte dikush tjeter" !

Ne vitet 90 aktivist i LDK, me fillimin e luftes pjese e UÇK.  Ata qe e kane takuar ne peridhen e luftes thonin se ai ishte i sigurte se do ta vrasin. Ishte nisur ne rrugen e flijimit. Atdheu i Gasprit nuk vlente pa flijim. Vertet ashtu ndodhi. Ne kohen e masakres ne Rogove te Hasit ne Koder te Gradishit gjate nje operacioni ne percjellje te ushtareve te UÇK forcat kriminale serbe vrasin Gasper Karaqin.  Arriten te vrasin nje lis te madh Kosove pa mund me e vrare lirine e Kosoves.

Nuk eshte rastesi qe forcat serbe ne operacione te ndryshme ne Gjakove ne vitin 1999 i ekzekutuan shtyllat e rezistences.  Mark Maloten, Gjergj Sokolin, Gasper Karaqin dhe vellezerit Pren e Meme Lleshi.

Aspak rastesi. E tera e planifikuar. Gasper Karaqi ishte njeri nga atdhetaret e paperkuluar. Ishte i teri ne sherbim te atdheut. Nuk e harroj buzeqeshjen e tij te lehte.  Buzeqeshjen qe nuk ja trete dheu i atdheut.

Kosova e idealit te Gasper Karaqit gjithmone duhet te jete ndryshe!

P. S: Fotografia e Gasper Karaqit gjate varrimit te tij bere nga gazetari Yanis Bekranis ishte fotografi e vitit ne vitin 2000!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Albert Vataj: Sot në Ditëlindjen e Shkrimtarit Jahja Drançolli: Si sot, të vitit 1997, Madeleine Albright mori detyrën e Sekretares së Shtetit Enver Bytyçi: Eshte viti i 16-te qe kjo date na vjen pa Doktor Rugoven Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit (2) Ibrahim Kabili: Skënderbeu, simbol i bashkimit të shqiptarëve... Xhafer Leci: Në përkujtim të 40 vjetorit të Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit Lekë Mrijaj: Përjetësohet busti i të përndritshmit, mons. dr. Zef Oroshit Klajd Kapinova: Studenti me Medalje të Artë, që njihte 8 gjuhë të huaja, ishte politikani dhe nacionalisti Qazim Mulleti (1893–1956) Selman Etemi: Dijetari dhe plaku i urtë Muzli Isuf Sahiti Gjekë Gjonaj: Dy humanistë nga Malësia Tomë Mrijaj: Trashigimia shpirtërore e Mons. dr. Zef Oroshit Gëzim Puka: Kupe Danja dhe kronika poetike Albert Vataj: Faik Konica, shqiptari i ditur, kurajoz dhe polemist Enver Bytyçi: Ibrahim Rugova - gjeni i të sotmes dhe të ardhmes së Kosovës! Gjekë Gjonaj: Historia e dhimbshme e pushkatimit të Nikollë Gjolajt në lulen e rinisë Kastriot Dervishi: Qani Sadiku - një prej qëndresëtarëve më tipikë të diktaturës komuniste Shefqet Dibrani: Nazmi Peci - Në një vjetorin e vdekjes Mentor Nazarko: Kush është Fahri Xharra? Gjekë Gjonaj: Një histori suksesi prej vitesh të humanistit dhe veprimtarit të shquar Osman Kallabës

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora